Facebook Google+ Twitter

Pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie

22 listopada na Ukrainie jest uznany za Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu. W tym roku przypada 75. rocznica tragedii, która w latach 1932-1933 pochłonęła ok. 3,5 mln ofiar.

Wielki Głód na Ukrainie. / Fot. Wikimedia commons. Zdjęcie umieszczone w domenie publicznej.Rok 2008 został ogłoszony na Ukrainie Rokiem Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu. Jeszcze nigdy państwo ukraińskie nie poświęciło tylu starań, by uczcić ich pamięć na tak wielką skalę. Do Kijowa zjadą przedstawiciele ponad 40 państw, by wspólnie złożyć hołd jego ofiarom. Wśród nich będzie m.in. Lech Kaczyński. Zabraknie natomiast Dmitrija Miedwiediewa, który odmówił wzięcia udziału w obchodach.

Ukraina na różne sposoby stara się uczcić ofiary głodu. Wczoraj zakończyła swój bieg sztafeta niosąca Wieczny Ogień ku czci pamięci Wielkiego Głodu na Ukrainie. Egidę nad akcją sprawuje Międzynarodowy Kongres Ukraińców. Sztafeta rozpoczęła się 1 kwietnia bieżącego roku w Australii. Od tego czasu ogień odwiedził 33 kraje świata, w których dziś żyją Ukraińcy. Na Ukrainę dotarł 26 października. Tu sztafeta odwiedziła wszystkie większe miasta. Jednocześnie jej przebieg próbowali zakłócić komuniści. Akcja zakończy się jutro o godz. 16 w Kijowie w obecności wszystkich zaproszonych gości. W pobliżu Pomnika ofiar Wielkiego Głodu ofiarom zapłonie Wieczny Ogień.

Jednocześnie koniec sztafety zbiegnie się z początkiem następnej akcji. Każdy, kto chce uczcić osobiście ofiary Głodu powinien między godz. 16 a 22 postawić w oknie zapalony znicz. Prócz sztafety na Ukrainie prowadzona była jeszcze akcja „33 minuty”. W różnych miejscach kraju właśnie przez ten czas odczytywane były imiona i nazwiska ofiar głodu oraz wspomnienia osób, którym tę tragedię udało się przeżyć. Akcja trwała od 6 września.

Wielki Głód jak ludobójstwo

 / Fot. Wikimedia commons. Zdjęcie umieszczone w domenie publicznejRada Najwyższa (parlament) Ukrainy w 2006 roku przyjęła ustawę uznającą Wielki Głód za ludobójstwo. Od tego czasu podobne uchwały przyjęto w 26 państwach, w tym w Polsce. W tym roku również Synod Prawosławnej Cerkwi Ukrainy Rosyjskiego Patriarchatu uznała to wydarzenie za ludobójstwo. Rezolucję w tej sprawie ogłosił także Parlament Europejski. Wielki Głód uznano w niej za zbrodnię przeciwko ludzkości, unikając jednak słowa „ludobójstwo”.

Wielki Głód był zjawiskiem wywołanym sztucznie przez władze ZSRR w latach 1932-33. Najstraszniejszych rozmiarów przybrał na Ukrainie oraz na Kubaniu, gdzie większość mieszkańców stanowili Ukraińcy. W czasie wprowadzanej siłą kolektywizacji chłopom zabierano całą żywność oraz ziarno, które jednocześnie eksportowano na szeroką skalę za granicę. Granicę Ukrainy oraz Kubania otoczono siłami wojskowymi, które uniemożliwiały migrację ludności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.