Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamięci społeczności żydowskiej w Katowickiem

Redakcja
Materiał reklamowy MGB
Na 6 września w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu zaplanowano konferencję połączoną z wernisażem wystawy, poświęconym społeczności żydowskiej w województwie katowickim w latach 1945-1970.

Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945-1970, to nie tylko tytuł wystawy przygotowywanej przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, fundację Brama Cukermana w Będzinie oraz Ghetto Fighter’s House z Galilei Zachodniej. Będzie to panel, na który składać się będzie konferencja wraz z imprezami towarzyszącymi, mającymi na celu przywrócenie pamięci losów społeczności żydowskiej w województwie katowickim po II wojnie światowej.

Program zostanie zainicjowany 6 września 2012 r. otwarciem wystawy Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945 - 1970. Jej celem jest ukazanie różnych aspektów odradzania się po holokauście społeczności żydowskiej oraz powody kolejnych fal emigracji Żydów z Polski, głównie do Izraela, Niemiec czy Szwecji.
Całość ilustrowana będzie bogatym materiałem pochodzącym ze zbiorów archiwum Yad Vashem, United States Holocaust Memorial Muzeum w Waszyngtonie, Ghetto Fighter’s House z Galilei Zachodniej, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz oddziałów TSKŻ z Katowic, Bielska-Białej, Częstochowy, jak również ze zbiorów rodzinnych osób prywatnych.

Przed wernisażem wystawy odbędzie się konferencja Trudne decyzje. Wpływ wydarzeń marca 1968 roku na życie społeczności żydowskiej w województwie katowickim. Wezmą w niej udział osoby, które wyemigrowały w okresie kampanii antysemickiej 1968 roku. Odbędzie się także spotkanie autorskie z Adą Wolfstein i Eloe Laiken, promującymi swoją książkę Scenariusz życiem pisany.

Zaplanowany jest również jednodniowy rajd edukacyjny dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych śladem miejsc związanych z ludnością żydowską w Będzinie, Bytomiu, Gliwicach, Sosnowcu i Katowicach. Przybycie swoje zapowiedzieli rozsiani po świecie byli żydowscy mieszkańcy naszego regionu.

Na zakończenie przewidziano koncert Jerzego Grunwalda oraz koncert słowno-muzyczny w wykonaniu Henryka Rajfera i sióstr Zofii i Czesławy Reyfer, który poprowadzi Teresa Wrońska.

Kuratorami wystawy są Izabella Kuehnel z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Aleksandra Namysło z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Projekt pod honorowym patronatem Ambasady Izraela w Warszawie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Śląskiego Adama Matusiewicza.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2, 6.09.2012 r.
rozpoczęcie godz. 12.00
Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto