Facebook Google+ Twitter

Pamiętacie program "Sonda"? Powróci na antenę telewizyjnej "Dwójki"

Popularnonaukowy program "Sonda" powróci na ekrany. Poprowadzi go fizyk i dziennikarz Tomasz Rożek.

https://flic.kr/p/9QmBgR / Fot. Florence Ivy/CC BY ND 2.0Tomasz Rożek, fizyk, dziennikarz i popularyzator nauki, potwierdził na twitterze, że co czwartek będzie prowadził w TVP 2 reaktywowany popularnonaukowy program „Sonda”.

„Sonda” była prawdziwym telewizyjnym hitem lat 70. i 80. Prowadzony był przez Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka, a współtworzony przez Marka Siudyma oraz przez kilka lat przez Tomasza Pycia. Emisja nowych odcinków została zakończona we wrześniu 1989 roku z powodu śmierci obu prowadzących, którzy zginęli w wypadku samochodowym pod Raciborzem. Na antenie ukazało się prawie 500 programów.

Nowinki techniczne, o których mówili Kurek i Kamiński, w większości doczekały się pointy. Wystarczy choćby wspomnieć pierwszy odcinek oryginalnej „Sondy”, który dotyczył wysłania w kosmos dwóch Voyagerów. Kilka lat temu opuściły one Układ Słoneczny, a dzisiaj są wytworami ludzkiej technologii znajdującymi się najdalej od Ziemi.

Jak zapowiadają autorzy nowej „Sondy”, dzięki bogatym archiwom TVP widzowie będą mieli okazję odbyć niezwykłą w podróż w przeszłość i ponownie zobaczyć legendarnych prowadzących rozmawiających o wizji świata za 35 lat. Na tym jednak nie koniec. Dawne wyobrażenia Kurka i Kamińskiego zostaną skonfrontowane ze współczesnością, by na koniec wysłać wiadomość kolejnej generacji twórców i naukowców, ludziom, którzy za kolejne 35 lat postanowią zrealizować np. „Sondę 3”.

Twarzy programowi udzieli Tomasz Rożek, dziennikarz i popularyzator nauki, ale także doktor nauk na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego (nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich). Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl oraz współzałożycielem stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. W radiu eM prowadzi autorski program „Labirynty wiedzy”. Przybliża również naukę w sobotnim programie „Dzień Dobry TVN”.

Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi: „Gość Niedzielny”, „Wiedza i Życie”, „National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. W lutym 2011 roku wydał książkę „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, która została uznana za najlepszą książkę popularnonaukową sezonu 2010-2011.

Co ciekawe, nowa „Sonda” aktywnie zaistnieje także w Internecie, angażując użytkowników Facebooka czy serwisu Instagram do samodzielnych poszukiwań i badań. A wszystko po to, by dowieść, że tematyka naukowa jest nie tylko fascynująca, ale i dostępna wszystkim ciekawym otaczającego świata. Magazyn będzie składać się z 25 minutowych odcinków. „Sondę 2” oglądać będzie można w Dwójce w czwartki o 20.40. Dokładna data startu nie jest jednak jeszcze znana.

(aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.