Facebook Google+ Twitter

Pamiętajcie o ogrodach!

Budowa domu, a właściwie filozofia tworzenia domu oraz późniejszej w nim egzystencji człowieka, powinna być związana nie tylko z czterema kątami i łóżkiem. Istotne jest jego bliższe i dalsze otoczenie. O wszystkim przesądza ogród.

Choć redaktor naczelny "Ładnego Domu" Wiesław Rudolf odżegnał się od tytułu przypominającego znany wszystkim wiersz Jonasza Kofty, to czytając artykuł (nr 9 /167, wrzesień 2012) wyjątkowo myślami wracałem do słów poety. Podobne skojarzenia miał autor artykułu.

Autonomiczny Dom Dostępny
Miesięcznik "Ładny Dom" od kilku miesięcy przedstawiał cykl poświęcony idei
domu superenergooszczędnego. Popularyzacja zaprojektowanego domu zaowocowała decyzją Marszałka Województwa Świętokrzyskiego o wybudowaniu domu modelowego na terenie Regionalnego Centrum Naukowo Badawczego w Podzamczu kolo Kielc.

Dom idealny, spełniający wszystkie funkcje człowieka, to nie tylko cztery ściany. Tylko związek chudoby z naturą daje ludzkiemu siedlisku siłę i pełnię możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb ludzkiej egzystencji. / Fot. R.GrzeszczykAutor artykułu Ludomir Duda wskazał, że nie jest możliwe wybudowanie Autonomicznego Domu Dostępnego bez własnego ogrodu, w oderwaniu i odizolowaniu ADD od przyrody i natury. Przytacza tezy Christophera Aleksandra ("Język Wzorców") o ogrodach, jako integralnej części założeń architektonicznych służących celom mieszkalnym człowieka. Wskazuje na znaczenie projektu użytkowego ogrodu w idei godnego i wartościowego bytu człowieka.

Autor chcąc wskazać na rangę jakości budownictwa (co nie musi wiązać się ze wzrostem nakładów) wskazuje na inny, nie mniej istotny dla ludzi problem. Ten zaś zdecydowanie łatwiej uzmysławia czytelnikowi kierunek rozwiązań systemowych, z jakimi mamy do czynienia ostatnimi czasy. Żywność, jako efekt pracy własnej lub rozpoznawalnych jednostek, to przeciwieństwo bezosobowej produkcji dostępnej dziś nie tylko w marketach. Smak i wartość produktów powstałych w warunkach indywidualnej opieki i hodowli to ich pierwotne walory, znaczenie i bogactwo. Dzisiejsze atuty żywności to najczęściej już tylko przekaz medialny i marketingowy. Jaka jest wartość żywności powstałej bez osobistego zaangażowania wytwórcy, "budowanej" w ogromnych obozach zwierzęcej zagłady i przetwarzanej wyłącznie w interesie (anonimowych) właścicieli zakładów? Ten przykład ma uzmysławiać w jakim kierunku podąża wiele dziedzin i obszarów życia.
Skoro tak się prezentuje istotny i newralgiczny obszar jakim jest wyżywienie i tym samym zdrowie społeczeństw, to jak musi wyglądać dbałość państwa o inne obszary społecznego bytu?

Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście
Własny, rodzinny ogród to nie tylko źródło zdrowego pożywienia. To wytchnienie i wypoczynek, to również oszczędności w czasie i kosztach podroży do lasów i parków. To miejsce oczyszczania ścieków. To sposób życia, w którym wartością są trwałe związki rodzinne i sąsiedzkie. To budowanie lokalnych "ojczyzn", w końcu również budowanie świadomego, silnego i odpowiedzialnego społeczeństwa. Nie mniej cenne jest oddziaływanie środowiska przyrodniczego na nasza psychikę. Zdecydowanie korzystniejsze niż blokowisko. Nawet jeśli nazwie się je apartamentowcem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.