Facebook Google+ Twitter

Pamiętajmy o Cyganach - XI Tabor Pamięci Romów

W dniach 22-25 lipca na drogach w okolicach Tarnowa zobaczyć można stare kolorowe wozy cygańskie. Rusza XI Tabor Pamięci Romów.

X Tabor Pamięci Romów / Fot. Natalia GancarzKażdy Polak potrafi, mniej lub bardziej czysto, zaśpiewać przy ognisku: "Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma…" lub "Ore ore szabadabada amore!", ale już nieliczni potrafią powiedzieć więcej o samych Cyganach. Uściślijmy, Romach, nie Cyganach. Tak nakazuje poprawność polityczna.

22 lipca z Tarnowa wyrusza prawdziwy tabor. Przejęzyczenie? Skądże. Od 11 lat Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Centrum Kultury Romów w Tarnowie organizuje co roku Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Na drogę wracają wtedy dawno zapomniane kolorowe wozy, a Romowie i gadziowie, czyli nie-Romowie, przez kilka dni mogą zakosztować wędrownego stylu życia.

Dlaczego tabor w swojej nazwie odwołuje się do pamięci? Niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że w wieku XX spotkały Romów dwie duże tragedie. Podczas II wojny światowej miał miejsce tzw. Romski Holokaust, podczas którego w obozach koncentracyjnych oraz egzekucjach zginęło od 200 tysięcy do 2 milionów przedstawicieli tej społeczności. Duży rozdźwięk jest spowodowany tym, że nie mamy możliwości określenia dokładnej liczby osób, jako że Romowie nie mieli obywatelstwa oraz oficjalnych dokumentów.

Pamięć o anonimowych Romach


Miejsc zagłady Romów w okolicach Tarnowa jest wiele. Przykładowo wieś Szczurowa położona 45 km od miasta. Do 1943 roku mieszkało tu kilkanaście rodzin romskich, prowadziły osiadły tryb życia. Byli zżyci z Polakami, zdarzały się nawet małżeństwa mieszane. 3 lipca 1943 roku wszyscy zostali zamordowani przez policję niemiecką. Po kilkunastu latach na ich mogile ustawiono pamiątkowy głaz. Był to pierwszy tego typu pomnik w Polsce. Miedzy innymi to tutaj przyjadą uczestnicy Taboru, by pomodlić się nad grobem i zaśpiewać. O czym? O życiu, o śmierci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Niestety i Romów dopadła cywilizacja, ale śpiew, muzyka, taniec ,stroje dalej pozostały. Te kilka dni to spotkanie z historią i kulturą Romów. To miejsca bliskie sercu. To nie legenda to prawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

koniecznie nam przedstaw polskich Romów. osobiście mam blade pojęcie o ich życiu, odnajdywaniu się w teraźniejszości

Komentarz został ukrytyrozwiń

Romowie piękny i zarazem ciekawy naród wędrowców i bajarzy zawsze ciekawiła mnie ich kultura . Teraz ten naród jest zniewolony przez systemy państw w których osiedlili się z powodów zakazów wędrowania w taborach

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie, nie tylko legenda. Romowie to nie tylko czar dawnych taborów. Postaram się w innym artykule przedstawić teraźniejszość polskich Romów. Polecam też książkę Jacka Milewskiego "Dym się rozwiewa".

Komentarz został ukrytyrozwiń

w słusznym celu ten artykuł ale czy nie pozostaje już tylko legenda..?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo! Bęą tam nasi przyjaciele z Rudy, Izolda Kwiek i jej "Tabor". Będa romofile: Jola Budniak z mężem Ryskiem. nas nie będzie. jutro w Warszawie będę gadał o wampirach na Avangardzie. Serdecznosci

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artykuł, dziękuję za przybliżenie kultury Romów, która niestety powoli w Polsce zanika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielu dziennikarzy(bez urazy) szuka taniej sensacji . Ja też bym nie chciał być fotografowany i filmowany .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.