Facebook Google+ Twitter

Pamiętajmy o naszych mamach

Zapominamy często o urodzinach bliskich czy znajomych, ale o Dniu Matki pamiętamy prawie wszyscy. Dzień pełen wzruszeń, podziękowań i wspomnień. Tak można by go pokrótce scharakteryzować.

Mama i jej pociechy. / Fot. Agnieszka Łuczakowska Dziennik ZachodniAle jak każde ze świąt, również to ma swoją historię. A ta sięga swymi korzeniami już czasów starożytnych, w których wielbiono boginie-matki, jako te, które dają początek nowemu życiu i stoją na straży urodzaju i płodności.
W czasach nowożytnych kultywowanie tego święta zapoczątkowane zostało w Anglii pod nazwą "Mothering Sunday". Obchodzono je podobnie jak dziś. Dzieci udawały się do swych matek z prezentami, którymi były głównie kwiaty i słodycze. Od dzisiejszego Dnia Matki odróżniało go to, że Mothering Sunday był dniem wolnym od pracy. Każdy miał więc czas, by poświęcić go swej mamie. W XIX wieku święto to przestano kultywować. Jako święto powróciło dopiero po II wojnie światowej.

Historia Dnia Matki w USA jest bardziej skomplikowana, a droga do jego dzisiejszej formy była długa. Początkowo w USA obchodzono Dzień Matczynej Pracy, który to miał zwrócić uwagę społeczeństwa na złe warunki sanitarne i nakłonić do poprawy obecnej sytuacji. Na ważność macierzyństwa i kobiecości uwagę zwracała również Julia Ward Howe, która propagowała ideę Dnia Matek dla Pokoju.

Pomysłodawczynią Dnia Matki była nauczyciela Anna Reeves Jarvis. To właśnie po śmierci jej rodzicielki, udało się ustanowić ten dzień w 1905 roku. 11 maja to oficjalna data obchodu Dnia Matki w USA. Dziś święto obchodzone jest w wielu krajach świata, w różnych terminach. Idea jednak bez względu na kraj jest taka sama. Podziękować mamom za wszystko, co dla nas robią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.