Facebook Google+ Twitter

Pamiętajmy o Sybirakach - dołącz do kampanii społecznej!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-09 10:53

Rusza po raz kolejny kampania edukacyjna Fundacji Kresy-Syberia "10 luty 1940 – pamiętajmy o Sybirakach". Zapraszamy do udziału w niej!

 / Fot. W24Po raz kolejny śladem dwóch poprzednich lat Fundacja Kresy-Syberia realizuje w okolicach i 10 lutego kampanię edukacyjną "Pamiętajmy o Sybirakach".

W latach 1940-1941 w czterech masowych deportacjach z terenów Kresów Wschodnich II RP zostało wywiezionych setki tysięcy ludzi, głównie matki z dziećmi, osoby starsze, rodziny katyńskie. Bez wyroku sądu, zerwani w środku nocy mieli niespełna godzinę, a często i krócej na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, pozostawienie dorobku całego życia i wyjazd w bydlęcych wagonach w nieznane. Po prawie miesięcznej podróży w tragicznych warunkach, głodni i schorowani docierali do miejsc zesłań na dalekiej Syberii czy stepach Kazachstanu. Pierwsza deportacja, która miała miejsce w nocy 10 lutego 1940 należała do najtragiczniejszych.

Członkowie Fundacji Kresy-Syberia, jako wnuki i dzieci Kresowian i Sybiraków, stale pamiętają o tych wydarzeniach. Zależy nam przy tym, aby o dacie ważnej dla każdego polskiego Sybiraka - niezależnie gdzie rzucił go ostatecznie los - 10 lutego 1940 – „dacie – kluczu” pamiętali wszyscy Polacy.

Poprzez kampanię edukacyjną „10 luty 1940 – pamiętajmy o Sybirakach" pragniemy przypomnieć o tej dacie wszystkim Polakom i ludziom na świecie. Niech pamięć o Sybirakach trwa w naszych sercach. O tych którzy wrócili, jak i o tych którzy na zawsze zasnęli na nieludzkiej ziemi.

Pragniemy serdecznie zaprosić wszystkich zainteresowanych do udziału we wszystkich uroczystościach i imprezach organizowanych w ramach tegorocznej edycji naszej kampanii edukacyjnej w Warszawie, od 10 lutego do 11 lutego br,
przez Fundację Kresy - Syberia oraz naszych partnerów . Współorganizatorami kampanii są m.in. Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Historii Polski. W tym roku skupiliśmy się
przede wszystkim na ukazaniu tragedii deportowanej ludności polskiej widzianej z perspektywy dziecka , przygotowując na tę okoliczność specjalną multimedialną wystawę pt. "Deportacje oczami dzieci".

Od 9 lutego 2012 roku obszerne fragmenty wystawy zobaczyć będzie można w Internecie, na stronie naszej kampanii www.10luty1940.pl

Będziemy zobowiązani za Państwa przybycie.

Wierzymy, że także przedstawiciele mediów w odpowiedzi na naszą kampanię informacyjną skierowaną do nich zwrócą uwagę szerokiemu odbiorcy w tych dniach na tę niezmiernie ważną rocznicę.

Zapraszamy na stronę kampanii : [url]www.10luty1940.pl[/url]

(Krzysztof Hoffmann)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Popieram: link i link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.