Facebook Google+ Twitter

Pamiętajmy o wielkich wrocławianach

Dziś mija 14 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych reżyserów teatralnych i badaczy kultury – Jerzego Grotowskiego.

Spotkanie „Laboratorium Dziady”, które odbędzie się z tej okazji, zainicjuje projekt upamiętnienia miejsc pochówku wybitnych wrocławian. Wezmą w nim udział myśliciele i znawcy teatru.

Jerzy Grotowski jest uznawany za jednego z największych reformatorów teatru XX wieku. Reżyser teatralny, praktyk i teoretyk kultury oraz badacz zachowań ludzkich w sytuacjach metacodziennych. Wraz z Ludwikiem Flaszenem w 1959 roku objął kierownictwo w Teatrze 13 Rzędów w Opolu i przekształcił go w Teatr Laboratorium, w którym ucieleśnił ideę „teatru ubogiego”. Grotowski w okresie parateatru poszerzył granice teatru – podział na aktorów i widzów ulegał zatarciu, tworząc wspólny obszar spotkania. Realizując projekty artystyczne z międzynarodową wielokulturową grupą uczestników w ramach Teatru Źródeł, stał się jednym z prekursorów rozpoznających punkty przecięcia teatru i antropologii. Od 1986 roku do swej śmierci Grotowski poświęcił się poszukiwaniom określanym mianem Sztuka jako wehikuł.

W najbliższy poniedziałek (14 stycznia) minie 14 lat od śmierci Jerzego Grotowskiego. Z tej okazji Instytut jego imienia organizuje spotkanie „Laboratorium Dziady”, w którym udział wezmą wybitni znawcy teatru oraz naukowcy. Spotkanie ma zainicjować wyjątkowy program, rozwijany w perspektywie Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Ma on w założeniu upamiętniać miejsca pochówku wybitnych twórców kultury, którzy działali w stolicy Dolnego Śląska i którzy spoczywają na wrocławskich cmentarzach. Organizatorzy planują, aby spotkania odbywały się regularnie. – Chcielibyśmy, aby był to projekt długofalowy, w perspektywie roku 2016 – mówi Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. – Myśleliśmy o pewnego rodzaju szlaku artystycznym lub mapie, upamiętniającej wielkich wrocławian. Na razie jednak są to tylko plany – dodaje.

W spotkaniu udział wezmą – Ludwik Flaszen, współzałożyciel Teatru Laboratorium i najbliższy współpracownik Jerzego Grotowskiego; prof. Janusz Degler – literaturoznawca i teatrolog, współredaktor tomu „Teksty z lat 1965 –1969” Jerzego Grotowskiego; Maciej Łagiewski – historyk, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia; Krzysztof Czyżewski – dyrektor artystyczny ESK Wrocław 2016 oraz Jarosław Fret – Dyrektor Instytutu Grotowskiego.
„Laboratorium Dziady” odbędzie się w poniedziałek (14 stycznia) o godzinie 18.00 w historycznej Sali Teatru Laboratorium. Wstęp wolny. Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.