Facebook Google+ Twitter

Pamiętajmy o zmarłych.

Dzień Wszystkich Świętych to święto na cześć chrześcijańskich świętych obchodzone 1 listopada. Jest to dzień zadumy, w którym wspominamy naszych zmarłych - bliskich, znajomych i członków rodziny.

 / Fot. soter

Dzień Wszystkich Świętych (łac. Fastum omnius sanctorum) święto na cześć chrześcijańskich świętych obchodzone 1 listopada.

W krajach katolickich, w tym i w Polsce, jak i w naszym małym miasteczku Chocianowie w Dniu Wszystkich Świętych odwiedzamy rodzinne groby czcząc zmarłych. Jest to dzień zadumy, w którym wspominamy naszych zmarłych, bliskich, znajomych i członków rodziny. Temu dniu towarzyszy nierozerwalnie ogień, jest on symbolem pamięci, wdzięczności i modlitwy. Z prastarej tradycji pogańskiej ogień ten ma na celu oświetlać drogę zmarłym, ma za zadanie spalanie ich grzechów i odpędzanie demonów, w czym pomagamy naszym zmarłym zapalając znicze na ich grobach.

Jest to również szczególny dzień w małych lokalnych społecznościach takich jak Chocianów, kiedy usypiamy na chwilę nasze problemy, waśnie i walki polityczne, bo właśnie w tym czasie jedynym nad czym zastanawiamy się jest własne życie i jego przemijanie. W to święto odkrywamy jedyną, niepodważalną
sprawiedliwość tego świata - że kiedyś każdy z nas skończy swój ziemski żywot.
Zatrzymajmy się na chwilę, pomyślmy o tym co było, o tych co odeszli, a tak niedawno jeszcze razem z nami spożywali słońce i wiatr spacerując po miejskim parku, czy udając się na mszę do kościoła na Placu Wolności.

Teraz bezkresna cisza otula ich nagrobki, ale i skupia nasze myśli, bo pozostawili oni po sobie cząstkę siebie w nas-wspomnienia i nutę smutku, które właśnie w tym dniu najbardziej nam towarzyszą.

Zatrzymajmy się jeszcze raz, tak na chwilę i spójrzmy na ludzi podążających tłumnie na cmentarz. Nie myślmy już, że czas ucieka, a my zagubieni w codzienności biegniemy ku końcowi..ku nieskończoności..

Popatrzmy sobie w oczy, uśmiechnijmy się i żyjmy! Jednorazowy dar dla nas od Boga – to właśnie ten czas. A naszym celem powinno być spełnianie woli Boga, bez względu na to jakie imię ten Bóg nosi – przeżyć życie godnie.


 / Fot. soter

„Z pamięci o bliskich utkana jest nasza tożsamość”Pamiętajmy w tym dniu o Majorze pilocie Robercie Grzywna, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.


 / Fot. soter
Zapalmy również znicz pamięci w tym dniu na grobie naszej współmieszkanki, którą w środę 27 października 2010 odprowadziliśmy na wieczny spoczynek - Pani Agnieszce Hołowienko.

Świeże rany bolą najbardziej ale czas pozwala na gojenie się tych ran i łagodzi ból czego Portal Wolny Chocianów życzy pogrążonej w żałobie rodzinie i bliskim.

Szczere wyrazy kondolencji składa redakcja.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.