Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6638 miejsce

„Pamiętnik mojego życia” część II – o Sienkiewiczu ciąg dalszy

Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej wydało przeznaczoną dla odbiorcy dziecięcego część drugą obrazkowej historii życia Henryka Sienkiewicza, „Pamiętnik mojego życia”. Napisała go Anna Cybulska, a ilustracjami opatrzył Zbigniew Kołodziej.

Anna Cybulska, Pamiętnik mojego życia. Rzecz o Henryku Sienkiewiczu, rysunki Zbigniew Kołodziej, cz. II, Wydawca: Muzeum Henryka Sienkiewicza, Wola Okrzejska 2012 / Fot. Okładka książki Po sukcesie, jaki odniosła część pierwsza Pamiętnika mojego życia, napisanego przez Annę Cybulską oraz zilustrowanego przez Zbigniewa Kołodzieja, pojawiła się po upływie roku jego część druga. Ilustrowana biografia Henryka Sienkiewicza jest wyraźnie adresowana do dzieci – dedykowana jest wnuczkom autorki: Zuzi, Tosi, Hani, Marysi – ale wciąga w dramatyczną opowieść także odbiorcę dorosłego. Niedawne wznowienie części pierwszej dowodzi ogromnego zapotrzebowania zgłaszanego przez indywidualne osoby, jak też szkoły w kraju oraz zagranicą.

Przyznać trzeba, że zainteresowanie jest słuszne, gdyż trudno o bardziej przejrzysty, przystępny, ciekawy i pouczający przewodnik po życiu i twórczości wybitnego pisarza, noblisty, autora wielu utworów wykorzystywanych jako lektury szkolne. Warto nadmienić, że z uwagi na coraz mniejsze zaangażowanie dzieci i młodzieży w poznawanie jakichkolwiek lektur, w tym także Sienkiewiczowskich powieści, ta obrazkowa opowieść odegrać może niebagatelną rolę w pokonaniu niechęci młodych ludzi wobec czytelniczej przygody.

Część pierwsza biograficznej opowieści dokładnie zarysowywała dzieciństwo i młodość pisarza. Ukazane w niej uwarunkowania pasji, zainteresowań, kształtowania się i rozwijania zdolności stanowiły wspaniały przykład, którego śladem mógłby pójść każdy człowiek, by znaleźć się na właściwej drodze życia. Innych zalet publikacji również nie brakuje, gdyż nie tylko zaznajamia z biografią nieprzeciętnego pisarza, wsławionego obywatelską postawą i autorytetem na arenie międzynarodowej, ale wprowadza tym samym w świat uniwersalnych wartości, kształci umysłowość i kompetencje intelektualne. Oprócz funkcji poznawczej i wychowawczej obrazkowa historia życia Sienkiewicza inspiruje także do działań artystycznych, rozwijających umysłowość młodych ludzi.

Druga część publikacji potwierdza prawdziwość założeń, ujawnionych wcześniej. Jest obszerniejsza od pierwszej i wypełniona większą ilością faktów z bogatego życiorysu Sienkiewicza. Widać jak młodzieńcze przejawy pasji młodego Henryka przeobraziły się w konkretne działania, jakimi była służba pisarska pojmowana jako walka piórem o niepodległość ujarzmionej ojczyzny oraz wielokierunkowa działalność obywatelska. Chłopak, którego początkowo poznaje się jako urwisa buszującego po polach i lasach, odkrywcę nieznanych lądów za sprawą Robinsona Crusoe i Szwajcarskiego, słuchacza ludowych podań, miłośnika języka staropolskiego, staje się twórcą niezwykłych opowieści i szczytnych inicjatyw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Nie można tego powiedzieć o obrazkowej biografii Sienkiewicza - przydatnej zarówno dla małych, jak i większych dzieci...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To fakt, niektóre mają ceny wysokie, podczas gdy ich przydatność jest krótka. Bywają książeczki dla dzieci z przerostem formy nad treścią, by zaintrygować, przyciągnąć, mają zaledwie kilka stronic, a kosztują ponad 40 zł.

To jest sztuka, by dobrać odpowiednią książę dla dzieci...!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To mnie cieszy Adrianno, bo będąc w Polsce widziałm książki dla dzieci po 40 zł, to cena moim zdaniem zbyt wygórowana. Książki dla dzieci nie powinny być drogie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Izabello, myślę, że tak, jak najbardziej cena jest przystępna. Uczestnicy wycieczek odwiedzających Wolę Okrzejską kupowali część pierwszą za 20 złotych, a wydanie jest w twardej oprawie i ma barwne stronice na kredowym papierze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zarówno pierwsza jak i druga część są interesującą pozycją w literaturze dziecięcej. Piękne ilustracje zachęcają do lektury. Ciekawa jestem ceny tych książek ... ? Czy jest przystępna dla przeciętnej rodziny polskiej ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.