Facebook Google+ Twitter

"Pamiętnik mojego życia", czyli żywot Sienkiewicza w ilustracji

W ostatnim kwartale bieżącego roku ukazała się książka Anny Cybulskiej "Pamiętnik mojego życia. Rzecz o Henryku Sienkiewiczu". Została wydana przez Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Okładka książki Anny Cybulskiej "Pamiętnik mojego życia. Rzecz o Henryku Sienkiewiczu", Wola Okrzejska 2011. / Fot. Zbigniew Kołodziej Oto pojawiła się książeczka nadzwyczaj starannie, zarówno pod względem merytorycznym, jak i estetycznym, opracowana i wydana, a adresowana jest do odbiorcy dziecięcego. Treść poświęcono kolejom życia Henryka Sienkiewicza. Żywot ów, doskonale znany przed stu laty, a nawet jeszcze przed pół wiekiem, współcześnie nie należy do wiedzy upowszechnionej. Zazwyczaj jego znajomość ogranicza się do bardzo okrojonego szkicu, funkcjonującego w podręcznikach szkolnych. Najczęściej zamyka się, tak jak w przypadku innych autorów lektur szkolnych, w ramach ścisłych, bo ograniczonych podaniem dat urodzenia i śmierci pisarza.

Istnieje obszerna literatura biograficzna, która umożliwia poszerzenie powyższych ram, ale jest ona przeznaczona raczej dla starszego odbiorcy. Zatem poważną lukę w tym zakresie w odniesieniu do najmłodszych dopiero teraz wypełnia nowa publikacja. Napisana przez Annę Cybulską, a zilustrowana przez Zbigniewa Kołodzieja wersja obrazkowa biografii to opowieść, z jaką bez trudu zapoznać się może odbiorca dziecięcy. Wiadomo, że młody czytelnik, poznawszy dzieje autora, lepiej rozumie jego dzieła, a także świat, który w wielu sferach życia pozostaje niezmienny. Czytanie obrazków zbliża też do utworów literackich, uczy prawdy o kondycji ludzkiej – o życiu z jego trudami, smutkami, ale i urokami.

Wspaniały pomysł zrealizowany przez żonę kustosza Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, Annę Cybulską, odpowiada na zapotrzebowanie poznawcze dziecka, gdyż przybliża mu historię życia dziewiętnastowiecznego pisarza poprzez jej unaocznienie. Potoczysty, nacechowany emocjonalnie komentarz autorki narracji wprowadza w poszczególne fakty życiowe, zdarzenia, epizody, ale nie przesłania warstwy ilustracyjnej, pobudzającej wyobraźnię odbiorcy. Rzec można, stanowi pomost do rozwijania szerokich odczytań na podstawie poszczególnych barwnych obrazków. Obie warstwy znacząco się uzupełniają, zapewniając wtajemniczenie w życie Sienkiewicza.

Cennym zabiegiem opowieści jest wyeliminowanie dystansu między bohaterem a czytelnikiem za sprawą konwencji pamiętnika. Ten sposób opowiadania zapewnia przybliżenie wydarzeń sprzed przeszło wieku. Bohater – młody Henryk zaczyna przemawiać z barwnych kart książki niemal jak rówieśnik współczesnych dzieci. Na uwagę zasługuje kompromis twórców między autentycznością przekazu a jego uwspółcześnieniem, czyli przybliżeniem doświadczeniom i regułom myślenia dzisiejszej młodzieży. Dzięki temu ujęciu możliwe jest porozumienie między pisarzem a młodym odbiorcą. Prowadzi ono ku dostrzeżeniu analogii w przeżywaniu kolejnych doświadczeń życiowych.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Interesująca propozycja wydawnicza dla dzieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.