Facebook Google+ Twitter

"Pan Bóg w mordę nie kopie"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-04 07:13

Najbogatszy torunianin i najsłynniejszy w polskim kościele kat. biznesmen, o. Rydzyk, od jakiegoś czasu zmienił tok i zasady publicznego działania w swoich mediach.

Najbogatszy torunianin i najsłynniejszy w polskim kościele kat. biznesmen, o. Rydzyk, od jakiegoś czasu zmienił tok i zasady publicznego działania w swoich mediach. Nie tak często i nie tak nachalnie, jak wcześniej, a przede wszystkim w miarę powściągliwie krytykuje władze rządu polskiego i prezydenta RP oraz politykę państwa. Nie wytrzymał jednak wielebny i nie powstrzymał się od zabrania głosu w Radiu Maryja na temat expose premiera Tuska. Powiedział krótko, dobitnie i katastroficznie tak, jakby jutro lub najdalej pojutrze, miał być koniec świata: "Jest już po Polsce!" Ale mimo wszystko dał nam, "najukochańszy ojczulek", jakąś nadzieję.

Przemawiając nocą w swoim radiu maryjnym do najwierniejszych słuchaczy powiedział, że właściwie "jest po Polsce, jeszcze parę lat" i Polski nie będzie, głównie dla ludzi nienawróconych. A, co z nawróconymi? Nie będzie aż tak źle, jak z tymi podłymi kołtunami, którzy rządzą. Wielebny ojciec powiada: "Pan Bóg jakoś nam pomoże. Ale Pan Bóg ludziom podłym nie pomaga, trzeba najpierw nawrócenia. My, Polacy musimy przestać być podli." Tak radzi i tego chce o. Rydzyk. Zgodnie zresztą ze staropolskim przysłowiem, że za pieniądze ksiądz się modli i za pieniądze lud się podli. Z drobnym zastrzeżeniem, co do ostatniego, bo jak to ktoś powiedział: "Zazwyczaj ludzie podleją stopniowo". Bułgarski pisarz, poeta i socjolog Elias Canetti zastrzega, iż najpodlejszy z ludzi to ten, któremu spełniły się wszystkie marzenia. Czyżby to niewybredna aluzja do wielebnego ojca z Torunia?

Dyrektor i prezes w jednym, występujący w roli prawnej, jako jednoosobowy organ kontrolny Radia Maryja, radia będącego własnością Kościoła kat. a podlegającego kanonicznie papieżowi, o. Rydzyk, był uprzejmy po expose premiera włączyć się telefonicznie do dyskusji o planach rządu Donalda Tuska, które krytykowali goście jego stacji, m.in. były PiS-ski wiceminister finansów Cezary Mech i poseł Prawa i Sprawiedliwości (wcześniej aktywista PSL), Zbigniew Kuźmiuk. Nawiązując do wypowiedzi gości, zmartwiony dyrektor radia zaczął pytaniem: "Za parę lat ilu nas będzie, ilu będzie Polaków? Jak na to wszystko się popatrzy, to widać w którym kierunku to idzie. Czy to nie jest gorsze od sytuacji Polski w XVIII wieku?"

Trzeba przypomnieć, że w minionych miesiącach w różnych wystąpieniach, zatroskany ojczyzną wojujący redemptorysta, porównywał obecne wydarzenia do rozbiorów Polski i określając nasz kraj "jako totalitarny i niecywilizowany", dowodził, m.in. w Parlamencie Europejskim (czerwiec 2011), że "od 1939 r. Polską nie rządną Polacy". W nocnej rozmowie telefonicznej, dobrotliwy redemptorysta patriota przekonywał i nauczał, że Polsce potrzeba ludzi kompetentnych, ludzi sumienia, opierających się na etyce chrześcijańskiej, a nie marksistowskiej i liberalnej. Bo, jego zdaniem, pokręconym i nieskładnym, "tylko etyka chrześcijańska, dziesięć przykazań, a niestety nie ma tego. Komunizm zniszczył nasze sumienia i to widać na każdym kroku. Na przykład to sprzeciwianie się i występowanie przeciwko Kościołowi, to nie jest występowanie przeciwko jakiemuś księdzu, biskupowi itd., to jest zagłuszanie własnego sumienia".

Wyjaśnił, dlaczego i po co to jest potrzebne. Mówił: "Myślą, że w ten sposób sumienie zagłuszą i po prostu zmienią zasady życiowe. A tych zasad się nie zmieni, nie da rady. To tak jakby zmienił zasady natury, zasady, którymi przyroda się kieruje. Jeżeli się postępuje wbrew prawom naturalnym, to natura się wcześniej czy później zemści. Tak samo, jeżeli człowiek będzie postępował wbrew etyce, to się zemści na człowieku i to teraz przeżywamy w Polsce" ? ostrzegał katastroficznie o. Rydzyk. Krytykował też, co dla niego niebagatelne ze względów biznesowo-kościelnych, "lenistwo moralne" naszych rodaków, których tylko część przyłączyła się do ogłoszonej przez niego krucjaty modlitewnej i "wspiera finansowo Radio Maryja".
(Stanisław Cybruch)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.