Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6619 miejsce

PAN chce więcej fizyki w liceach. W Polsce zostaną sami humaniści?

Komitet Fizyki Polskiej Akademii Nauk protestuje przeciwko nowej podstawie programowej, która od września wejdzie do liceów. Szczególnie niepokoją się bardzo okrojoną liczbą godzin przedmiotów ścisłych.

Od nowego roku szkolnego zupełnie zmieni się model nauczania w liceach. Każdy uczeń, który ukończy pierwszą klasę będzie musiał zdecydować się na wybór pomiędzy przedmiotami ścisłymi a humanistycznymi. Wybierając jedne, z drugich będzie miał jedynie blok tematyczny. Decydując się przykładowo na ścieżkę humanistyczną, przedmiotów ścisłych uczył się będzie jedynie jako bloku tematycznego, pt. przyroda. A w nim okrojone fizyka, chemia, biologia i geografia.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu protestują naukowcy PAN. Jak pisze przewodniczący Komitetu Fizyki PAN prof. dr hab. Franciszek Krok "W rezultacie szkoły ponadgimnazjalne, a w szczególności licea ogólnokształcące staną się szkołami wąskich specjalizacji kreowanych poprzez nie zawsze świadomy wybór przedmiotów realizowanych w zakresie rozszerzonym". Naukowcy obawiają się także, że blok przedmiotów ścisłych wybierze jedynie wąska grupa uczniów, przez co niewielu z nich będzie przygotowanych na studiowanie na kierunkach technicznych, co "doprowadzi do zapaści technologicznej Polski".

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Adrian Kowalski
  • Adrian Kowalski
  • 08.04.2012 15:22

W zespole szkół w którym pracuję, nie będzie żadnego wyboru. Fizyka skończy się w pierwszej klasie technikum. Rozszerzenia (tylko dwa - technikum) wybrano za uczniów przy tworzeeniu oferty edukacyjnej na wrzesień 2012. Niestety fizyka nie jest w tej ofercie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska już jest technologiczną prowincją i to głęboką.Niestety nie bardzo ma kto walczyć o polepszenie nauczania przedmiotów ścisłych. Nie brakuje natomiast orędowników propagowania zafałszowanego mitu smoleńskiego.Czeka nas więc powrót do szerokiego kultywowania ciemnoty,kołtuństwa i zabobonu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.