Facebook Google+ Twitter

PAN: embrion to człowiek

Jeśli zarodek nie jest człowiekiem, to czym jest? - pytał prof. Andrzej Legocki z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN na poznańskiej sesji naukowej.

Profesorowie zebrani na sesji naukowej z cyklu "Dwugłos Nauki" w poznańskiej siedzibie Polskiej Akademii Nauk zgodnie przyznali, że od momentu wniknięcia plemnika do komórki jajowej mamy do czynienia z życiem ludzkim.

- Kiedy mówimy o początku życia, nie ma wątpliwości, że życie zaczyna się wtedy, kiedy komórka jajowa zostaje zapłodniona. Ta zapłodniona komórka ma potencjał rozwoju w cały organizm, także ludzki – wyjaśniał prof. Marek Świtoński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wiceprezes poznańskiego oddziału PAN.

Sesje naukowe "Dwugłos Nauki" w poznańskiej siedzibie Polskiej Akademii Nauk odbywają się już od kilku lat. Biorą w nich udział filozofowie i przedstawiciele nauk ścisłych.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

W podobnym tonie: embrion jako zejście się dwóch gamet o unikalnym DNA pochodzącym z dwóch "organizmów"

Alexander McCall Smith and Michel Revel - The Use of Embryonic Stem Cells In Therapeutic Research – Report of the IBC on the Ethical Aspects of Human Embryonic Stem Cell Research - BIO-7/00/GT-1/2 (Rev. 3); Paris, 6 April 2001

Komentarz został ukrytyrozwiń

tzw. pranie mózgu wg jednej jedynej słusznej racji. Hm!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Grażyna Kosma

"@Pani Mario, czy pani zawsze musi mieć ostatnie słowo???"

Jak ktoś plecie bzdury.

---

"Proszę sięgnąć do podręcznika niekoniecznie uniwersyteckiego i zobaczy Pani, że nie znajdzie podobnego zdania: "DNA embrionu to jednak coś unikalnego - bo różni się on od każdej komórki i jest syntezą dwóch materiałów genetycznych."

Zajrzałam..., wielokrotnie

Władysław Traczyk:
"Embrion charakteryzuje połączenie się dwóch odmiennych komórek płciowych, czyli gamet, i powstanie zygoty. Ludzki zarodek posiada ludzki DNA, a więc i ludzką formę od chwili zapłodnienia."

"Fizjologia człowieka w zarysie"

James Kalat:
"Status ludzki embrionu, opiera się na niepowtarzalnym DNA zapłodnionych komórek, istniejącym już od momentu połączenia obu gamet."

Kalat, J.W., & Wurm, T. (1999). Implications of Recent Research in Biological Psychology for School Psychology. In Reynolds & Gutkin (Eds.), Handbook of School Psychology.

Co wyróżnia embrion:
"Jest to komórka jajowa począwszy od stadium jej zapłodnienia".

Przyjęta przez Radę Europy definicja nadaje embrionowi szczególny status, który go wyróżnia.

http://iusetmedicina.wordpress.com/2011/10/29/embrion-ludzki-w-kontekscie-wyroku-trybunalu-sprawiedliwosci-ue-sprawa-bruestle-v-greenpeace/#more-174

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.11.2012 09:34

Dodam jeszcze tylko to, że wyróżnia je jedynie totipotencjalny charakter, a nie materiał genetyczny.
[U człowieka dorosłego taki charakter zachowały krwiotwórcze komórki macierzyste. Panie Marku, proszę uzupełnić, jeśli trzeba.]

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.11.2012 09:22

Ożeż...
@Panie Marku, przybijam piąteczkę!

@Pani Mario, czy pani zawsze musi mieć ostatnie słowo???
Proszę sięgnąć do podręcznika niekoniecznie uniwersyteckiego i zobaczy Pani, że nie znajdzie podobnego zdania: "DNA embrionu to jednak coś unikalnego - bo różni się on od każdej komórki i jest syntezą dwóch materiałów genetycznych."

Komórka embrionu jest już komórką diploidalną jak każda inna komórka somatyczna. Nawet jeśli pani się uprze, że posiada materiał genetyczny ojca i matki fifti-fifti, to i tym ta komórka nie będzie się różnić od innych komórek, które przecież przeszły identyczną drogę powstania i rozwoju.
To, co pani pisze, pachnie już "nawiedzeniem". Jeszcze tylko postawić ołtarzyk embrionowi. No naprawdę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marek, czy nie wystarczy ci, że to embrion jest ogniwem ludzkiego rozwoju, a nie każda lub bylejaka komórka? Człowiek przechodzi przez stadium embrionalne, o którym nie mówimy "jakaś komórka", "jedna z wielu możliwości", "forma lub materia przedludzka albo nieludzka". Po pierwsze dlatego, że nie mamy wyboru: w łańcuchu epigenetycznym ten schodek jest konieczny. Po drugie dlatego, że rozwój człowieka ma charakter całościowy i brak nadania wyjątkowego statusu embrionowi - ludzkiego statusu podważałby wyjątkowość człowieka na każdym innym etapie rozwoju włącznie ze starością albo dzieciństwem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"DNA embrionu to jednak coś unikalnego - bo różni się on od każdej komórki i jest syntezą dwóch materiałów genetycznych"

??? - i tylko tyle. Nie mamy płaszczyzny porozumienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marku, Świnia jest inteligentniejsza od płodu i bardziej świadoma od niejednego staruszka dotkniętego Alzheimerem. A jednak nie chronimy świni przed eutanazją i aborcją, nie uważamy jej życia za świętość. Redukcja funkcji życiowych i umysłowych nie kwalifikuje ludzi do gatunku nieludzi.

DNA embrionu to jednak coś unikalnego - bo różni się on od każdej komórki i jest syntezą dwóch materiałów genetycznych.

Prawo spadkowe faktycznie obejmuje nienarodzonych. Kobieta, która poroniła opłakuje swoje "dziecko" - Kościół jej w tym towarzyszy. Na poziomie świadomości jest to strata.

Wolę przegiąć w stronę ochrony życia nie ryzykując definicyjnej pomyłki, niż to życie trywializować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tak wkoło Macieju...

Jeżeli komórka jajowa zapłodniona jest już uznana za "obywatela", to:
1. Powinien mieć on nadany PESEL zaraz po poczęciu (kiedy ono następuje? Kto zna dokładny czas?).
2. KK powinien zezwalać na urządzanie ceremonii pochówku owego człowieka od stadium zapłodnionej komórki.
3. Prawo spadkowe również powinno obejmować tego "wczesnego człowieka", itd.itd.

Wreszcie sprawa, o której może szerzej kiedyś napiszę. Człowiek od niedawna wie, że istota ludzka powstaje z komórki jajowej i plemnika. Oczywiście chodzi o skalę czasu istnienia człowieka na Ziemi. A zatem wiedza narasta, jest czymś dynamicznym. Wymienieni panowie profesorowie też powinni wiedzieć, że "zapis" człowieka jest w niciach DNA. W związku z tym, również powinni walczyć o ochronę każdej komórki, która ma taki kompletny zapis. A co z tymi komórkami, które nie mają kompletnej ilości chromosomów (mają więc niecałe 100 % informacji genetycznej) lub mają tej informacji nadmiar w dodatkowych skupiskach DNA? czy to też są ludzie? To co jest w końcu wyznacznikiem człowieczeństwa a raczej powinienem napisać CZŁOWIEKA?

Zostawiam każdego z tym ziarnem wiedzy genetycznej do głębokiego przemyślenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Andrzej Chorążewicz
A pan jest genetykiem, panie Andrzeju? Jaki kierunek pan prezentuje?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.