Facebook Google+ Twitter

"Pan idzie z nieba" - dziś Święto Eucharystii

Współautorzy: Barbara Podgórska

Pamiątkę ustanowienia Eucharystii, Najświętszego Sakramentu, obchodzi Kościół właściwie w Wielki Czwartek. Czemu więc dzisiaj ruszają procesje Bożego Ciała?

Zróbcie mu miejsce, Pan idzie z nieba,
Pod przymiotami ukryty chleba!
[...]
Otocz Go wkoło, rzeszo wybrana,
Przed Twoim Bogiem zginaj kolana!
[...]
Uścielajcie Mu kwiatami drogi,
Którędy Pańskie iść będą nogi!
Okrzyknijcie to na wszystkie strony:
"W środku nas idzie Błogosławiony!"

[Franciszek Karpiński: Na procesją Bożego Ciała]

 / Fot. Politykstargard/http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Stargard_procesja.JPG&filetimestamp=20070607111228W Kościele Katolickim Boże Ciało to święto Eucharystii oficjalnie noszące nazwę Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, obchodzone niedługo po Zielonych Świątkach, dokładnie 60 dni po Wielkanocy. Przypada ono na czwartek po Niedzieli Trójcy Świętej, a więc między 21 dniem maja, a 23 dniem czerwca i wieńczy liturgiczny wielki cykl Wcielenia, Odkupienia i Zmartwychwstania oraz Zesłania Ducha Świętego.

Pamiątkę ustanowienia Eucharystii, Najświętszego sakramentu, obchodzi Kościół właściwie w Wielki Czwartek, ale ponieważ dzień ten wiąże się z obchodami Męki Pańskiej i powagą Wielkiego Tygodnia, od XIII wieku zapoczątkowano obchodzenie osobnego święta Bożego Ciała, dla podziękowania Chrystusowi za ów niezwykły dar Najświętszego sakramentu czyli przeistoczenia chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Zasługa w ustanowieniu święta przypada świętej Juliannie de Retine z Cornillon (1193-1258) przeoryszy klasztory augustianek w Mont Cornillon niedaleko Liège.

W przeżytym przez nią widzeniu, sam Chrystus zapragnął ustanowienia dnia czci Najświętszej Eucharystii, a nawet wyznaczył termin – czwartek pod niedzieli Świętej Trójcy. Biskup Robert po zbadaniu objawienia zarządził pierwszą procesję eucharystyczną w 1246 roku. Wkrótce uznano tę decyzję za przedwczesną i nieuzasadnioną, i nieomal uznano Juliannę za heretyczkę. Karnie przeniesiono ją na prowincję. Sprawę zbadał jednak ponownie kardynał Hugo i wydał werdykt pozytywny. W 1251 roku archidiakon Jakub (Jacques Pantalón) po raz drugi poprowadził procesję ulicami Liège. W 1264 roku, już jako papież Urban IV bullą Transiturus, zatwierdził uroczystość Bożego Ciała w Rzymie, ale bulla ta nie została ogłoszona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Niestety mamy religijność plebejską i histeryczną. To jest to co potocznie nazywa się ciemnogrodem. Taka powierzchowna i obłudna religijność panuje ci u nas od wieków, dlatego jest tak jak jest. Cenę za celowe podtrzymywanie takiej mentalności płacimy straszliwą....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyglądając się owym świętom, obchodzonym nieraz bardzo ostentacyjnie, nie mogę opędzić się pewnej myśli.
Istnieje mianowicie wśród ludzi potrzeba "świętowania". Przyjmuje realizacja tej potrzeby formy najrozmaitsze.
By jeno wspomnieć ostatnio publikowane na łamach W24:
Noc Kupały> link
Odpust i dewocjonalia> link
Koncert promujący chrześcijaństwo> link
Coroczne pielgrzymowanie> link
Misteria dziękczynne> link
"Ewangelizacja" śpiewem i tańcem> link
Pielgrzymka "marianek"> link itp., itd...

Artykuł ciekawie i obszernie nakreślił historię "Swięta Eucharystii".
Przy czym uwypuklił rozmaite zwyczaje i tradycje, jakimi owo świętowanie stopniowo obrastało, także na naszych oczach.
Zaznaczył autor obecność zarówno korzeni owego święta, tkwiących w średniowiecznej legendzie, jak i współczesnych "elementów ludycznych".

To bardzo potrzebne informacje. Ukazują bowiem kontrast między pierwotnym chrystianizmem, opartym na rzetelnej wiedzy biblijnej i spuściźnie samego Chrystusa - a tradycjami o ludzkiej proweniencji.
Oczywiście nie ma nic złego w 'widowiskach, kiermaszach, zabawach' czy rodzinnym obiedzie wspomnianych pod koniec artykułu; przeżywanie radości jest ludzką potrzebą.
Ale czynienie owych obchodów swoistą wizytówką chrześcijaństwa jest, moim zdaniem - przy całym szacunku dla osób, które je celebrują - nieporozumieniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz wiem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.