Facebook Google+ Twitter

Pan na zagrodzie

Od 1990 roku upływa 20 lat. To czas, w ciągu którego wówczas narodzone dzieci osiągnęły dojrzałość, a my, dorośli, zdobyliśmy pokaźny bagaż wiedzy o mechanizmach zarządzania państwem w warunkach nowego, demokratycznego ustroju.

Sala posiedzeń RMiG, w Żukowie. / Fot. Stefania NajsarekDobiega końca 4. kadencja prezydentury, 5. parlamentarna i samorządowa. Dotychczasowe doświadczenia dają podstawę do stwierdzenia, że proces rozwoju samorządności należy kontynuować, mimo, że nie jest to system doskonały - nie brakuje w nim mankamentów.
Kreatorzy idei samorządności, być może nie w pełni docenili rolę czynnika ludzkiego, jako składowej procesu, bowiem w wielu przypadkach to on właśnie okazuje się istotnym elementem decydującym o dynamice rozwoju danego regionu.

Samorządowcy, jak wszyscy ludzie, nie są wolni od wad; a w sytuacji rozluźnienia norm moralnych, skłonni są do działań na granicy prawa, np. zawiązując nieformalne grupy działające niekoniecznie w interesie wszystkich mieszkańców.

O takich układach dowiadujemy się z mediów, także wynosimy je z osobistych zderzeń z władzami samorządowymi.

Patent na tę metodę zarządzania posiedli m.in. włodarze gminy Żukowo (pomorskie), bowiem mimo protestów opozycyjnych radnych, oburzenia mieszkańców, okopali się i trwają na skalkulowanych, sprawdzonych pozycjach już 2. kadencję.
Jak wcześniej, tak i teraz gra idzie o dużą stawkę - reelekcję burmistrza na 3. kadencję!
Narzędziami w tej grze z elektoratem są sentymenty etniczne, religia oraz rozmyślne przydzielanie przywilejów osobom funkcyjnym, w postaci władztwa nad obiektami o charakterze publicznym, np. nad budynkami Ochotniczych Straży Pożarnych.

Fragment budynku OSP w Sulminie. / Fot. Stefania NajsarekW mniejszych miejscowościach, wsiach, pomieszczenia OSP wykorzystywane są jako miejsca imprez kulturalnych, udostępniane są lokalnym organizacjom społecznym, a także radom sołeckim. Okazuje się, że dostęp do tych dóbr niekiedy bywa celowo uniemożliwiany.
Taka sytuacja ma miejsce we wsi Sulmin, gdzie sołtysem jest radna miasta i gminy Żukowo Ewa Bałon oraz w Niestępowie, gdzie funkcję tę sprawuje radny tejże gminy Zbigniew Szewczyk. Oboje radni reprezentują opozycyjną frakcję w ww. radzie. Krytykując zachowawczą politykę miejscowych władz, narażają się na ostracyzm, a na tym cierpią zbiorowe interesy mieszkańców tych wsi.

Sołtys Sulmina, radna Ewa Bałon. / Fot. Stefania NajsarekDemokratyczne reguły zarządzania zobowiązują sołtysów do omawiania z miejscową społecznością zadań bieżących i konsultacji dotyczących planów perspektywicznych dla wsi.

W myśl postanowień statutu gminy, sołtysi zobowiązani są do składania sprawozdań z działalności rady sołeckiej i sołtysa za rok miniony, na zebraniu wiejskim w obligatoryjnym terminie do końca marca.
- Dotąd - mówi radna Ewa Bałon - zebrania takie z braku alternatywnych rozwiązań, odbywały się w moim prywatnym domu. Teraz, kiedy z funduszy gminnych i wpłat mieszkańców tzw. "cegiełek" wybudowano i oddano do użytku budynek OSP, nie wyobrażaliśmy sobie, że nie będziemy mogli z jego pomieszczeń korzystać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Stanowisko pani sołtys mieszkańcy Sulmina znają.NIEKTÓRE informacje zamieszczone w artykule dalece odbiegają od rzeczywistości delikatnie pisząc.I po raz kolejny przeinaczanie faktów - no cóż Pani Autor nie popisała się pisząc .Ale cóż prawda obroni się sama.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.03.2010 20:51

Coraz gorzej , coraz gorzej dzieje się w RP... To zaledwie preludium przed bezpardonową walką jaka odbędzie się tuż przed wyborami. Najwyższy czas żeby przewietrzyć "towarzystwo".... Pani Stefanio, w pięknym stylu to Pani napisała 5* Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy materiał, który zapewne nadaje się do powielenia z drobnymi zmianami. O take Polske my nie walczyli. Chociaż każdy pod tymi samymi hasłami coś innego miał na myśli. Teraz jest więc czas, już kolejny raz - na korekty!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chora sytuacja.
Uważam, że definitywnie nadszedł czas na zmiany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak się dowiaduję, dzisiejszej nocy pomieszczenia OSP w Sulminie zostały okradzione.
Sprawca wszedł "z klucza". Klucze do budynku są jedynie w dyspozycji gospodarzy obiektu, czyli członków miejscowej straży pożarnej (sic!)
Policja podjęła rutynowe działania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* jakże łatwo przykleić prywatny zadek do publicznego stołka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Władza czasami deprawuje ,znam to doskonale link chyba jedyny przypadek gdzie burmistrz namawia ludzi do nie brania udziału w referendum.Polecam: http://www.youtube.com/watch?v=hT36wK9lK3E
Władza powoduje dziwne zachowanie ludzi, którzy nie nauczyli się demokracji i zmierzają do autorytarnych czy tyrani.Należy temu się przeciwstawiać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.