Facebook Google+ Twitter

Pan Phil, gwiazda w świecie gryzoni

Najsłynniejszy zawijak sreberek, 2 lutego jak co roku znalazł się na czerwonym dywanie. Czeka nas jeszcze 6 tygodni zimy!

Świszcz / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:RK_0808_278_Marmota_monax.jpgA świstak siedzi, by w końcu, o znanej tylko sobie godzinie opuścić swoją norkę w świetle fleszy kilkunastotysięcznego tłumu, który z niecierpliwością czekał na pojawienie się tego gryzonia na progu jego mieszkania. Kto z nas nie pamięta przekomicznej komedii "Dzień Świstaka" z udziałem niezapomnianego w tej roli Billa Murraya?

Phil, bo tak na imię ma chyba najsłynniejszy jegomość w świecie gryzoni, jest główną atrakcją miasteczka Punxsutawney w stanie Pensylwania w USA. Jak co roku, 2 lutego w święto Matki Bożej Gromnicznej, w USA i Kanadzie obchodzone jest święto znane pod nazwą Dnia Świszcza. Należy Dzień Świszcza-Punxsutawney, Pennsylvania / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Groundhogday2005.jpgdodać, że pan Phil nie jest świstakiem, a jego bliskim krewnym - świszczem, gryzoniem z rodziny wiewiórkowatych. Zgodnie ze starą tradycją, jeśli drugiego lutego świszcz zobaczy swój cień, czekać nas będzie jeszcze sześć tygodni zimy. Natomiast jeśli świszcz nie zobaczy swojego cienia, wiosna niedługo powinna zapukać do naszych drzwi.

Tegoroczna zima chyba wszystkim nam dała się już we znaki, niestety na domiar złego najsłynniejszy synoptyk świata drugiego lutego tego roku przepowiedział nam jeszcze sześć tygodni zimowego "szaleństwa".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.