Facebook Google+ Twitter

PAN: Polacy za mało wiedzą o ruchach tektonicznych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-13 07:49

Trzęsienia ziemi należą w Polsce do rzadkości, jednak nawet w naszym kraju występuje zagrożenie sejsmiczne. Dlatego też - jak mówi Główny Geolog Kraju, wiceminister w ministerstwie środowiska Henryk Jacek Jezierski, Polakom potrzebna jest wiedza o ruchach płyt tektonicznych. Szczególnie po trzęsieniu ziemi, do którego doszło cztery lata temu w Obwodzie Kaliningradzkim, kiedy w Polsce wystąpiły problemy z budynkami.


Jak podkreśla ekspert, ludzie powinni wiedzieć, że coś się dzieje, a naukowcy chcą mieć możliwość odpowiadania na pytania przez nich zadawane. Dlatego powstaje system monitorowania zjawisk sejsmicznych. I choć nie grożą nam takie kataklizmy jak w Stanach Zjednoczonych czy Azji, to jednak nowy system pozwoli wyjaśnić różne zjawiska, których doświadczamy w naszym kraju.

Dyrektor Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk Paweł Rowiński opowiada, jak będzie wyglądać system ochrony sejsmicznej w Polsce. Będzie to system składający się z 24 stacji ustawionych w różnych miejscach. Będzie pozwalał na bieżąco monitorować sytuację w całej Polsce.

Ostrzeżenia na temat zagrożeń sejsmicznych są publikowane na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska, Państwowego Instytutu Geologicznego oraz Instytutu Geofizyki Państwowej Akademii Nauk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.