Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5254 miejsce

„Pan Wołodyjowski” po rekonstrukcji w TVP w Boże Narodzenie

Podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia w telewizyjnej Jedynce odbędzie się premiera zrekonstruowanego cyfrowo „Pana Wołodyjowskiego” w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Pan Wołodyjowski / Fot. kadr filmowy Telewizja Polska jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce dysponuje profesjonalną linią technologiczną, wyposażoną między innymi w skaner filmowy 2K i 4K. Dzięki urządzeniom do cyfrowej poklatkowej rewitalizacji obrazu oraz remasteringu dźwięku dokonywane są w nim profesjonalne, całościowe opracowywanie filmów od skanu z taśmy filmowej aż do końcowej wersji w rozdzielczości HD ze zrekonstruowanym obrazem i dźwiękiem.

Proces rekonstrukcji cyfrowej jest długotrwały, gdyż wymaga pieczołowitej obróbki każdej klatki z poszczególnych Pan Wołodyjowski / Fot. kadr filmowy aktów filmowych, składających się z około 14 tysięcy jednostek. Średnio film fabularny składa się z 10 aktów, więc w procesie rekonstrukcji poklatkowej usuwaniu wad (artefaktów) trzeba poddać około 140 tysięcy klatek. Każda z nich może zawierać od kilkunastu do kilkuset uszkodzeń: rys, odprysków emulsji, nadmiaru ziarnistości, migotania tła, uszkodzeń obrazu itp.

Po usunięciu uszkodzeń przeprowadzana jest korekcja barwno-tonalna obrazu pod nadzorem współtwórcy dzieła. Eliminowanie wad dotyczy także dźwięku – usuwa się wszelkiego rodzaju trzaski, szumy, przydźwięki itp. Czas poświęcony na rekonstrukcję poklatkową zależy od stopnia degradacji materiału i planowanego zakresu rekonstrukcji.

Pan Wołodyjowski / Fot. kadr filmowy Rewitalizacji poddawane są stopniowo poszczególne dzieła polskiej filmoteki. Poddane zostały już procesowi m. in. "Ogniem i mieczem", "Operacja Samum", "Pan Tadeusz", "Pestka", "Poznań 56", "Prymas. Trzy lata z tysiąca", "Przedwiośnie", "Psy", "Psy 2. Ostatnia krew", "Pułkownik Kwiatkowski”, „Sonata Marymoncka", "Autoportret z kochanką", "Spis cudzołożnic", "Stawka większa niż życie", "Syzyfowe prace", "U pana Boga za piecem", "Wiedźmin", "Zawrócony", "Ziemia obiecana".

Zapowiadane jest zakończenie cyfrowej rekonstrukcji ekranizacji trzeciej części Trylogii Henryka Sienkiewicza – „Pana Pan Wołodyjowski / Fot. kadr filmowy Wołodyjowskiego” w reżyserii Jerzego Hoffmana, filmu z 1968 r. Rewitalizacja cyfrowa zakłada przywrócenie dziełu nie tylko wszystkich treści audiowizualnych, ale także pierwotnej formy, w jakiej zostało zrealizowane. Po rekonstrukcji będzie można w pełni docenić walory żywego, olśniewającego, barwnego świata, z pietyzmem wykreowanego przez twórców adaptacji.

Pan Wołodyjowski / Fot. kadr filmowy W „Panu Wołodyjowskim” występuje plejada znakomitych aktorów, których kunszt ujawni się teraz w pełnym blasku. Obok odtwórcy roli "małego rycerza", niezapomnianego Tadeusza Łomnickiego sugestywne kreacje stworzyli też Magdalena Zawadzka, Barbara Brylska, Daniel Olbrychski, Jan Nowicki, Mieczysław Pawlikowski, Mariusz Dmochowski, Marek Perepeczko, Irena Karel, Gustaw Lutkiewicz, Hanka Bielicka, Władysław Hańcza.

Pan Wołodyjowski / Fot. kadr filmowy Podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia w publicznej TVP odbędzie się premiera cyfrowego „Pana Wołodyjowskiego”, tradycyjnie powracającego na ekrany w tym okresie, tym razem jednak w nowej odsłonie. Część pierwsza filmu zostanie wyemitowana po godz. 20 w pierwszy dzień świąt, część druga o tej samej porze drugiego dnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Panie Wiesławie, takich osób, które publikują tylko komentarze jest na wszelkich portalach, także na W24, dużo więcej. Może Pani Katarzyna odnalazła w Panu pokrewną duszę, bo łączy Was brak w profilu dokładnego określenia województwa (co też Pan komuś wytykał w innym miejscu); obydwoje piszecie: cały kraj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Katarzyna Barykowska która pod tym nazwiskiem nie opublikowała ani jednego artykułu w Wiadomościach24 nieustannie komentuje wszystko i wszystkich w tym stylu jak pod tym artyku;lem. Niedawno pisała: link
Cytuję: :To ciekawe, kto zadaje sobie tyle trudu, by Pana poprawiać we wszystkich miejscach w internecie, gdzie Pan pisze! Sądzi Pan, że jest tak ważny, że ktoś jeden aż tak się angażuje, że czuje się Pan osaczony? Dla mnie nie jest Pan osobą.." Koniec cytatu. Może ta Pani jest taka właśnie osoba? Niech teraz sam podpisze swoją choć jedną recenzję i odczuje nasze komentarze. Ciekawe czy będzie skłonna do dalszego komentowania użyciem słów "wymiotne", "pańskie obsesje". W tej chwili Bartkowska "broni" Conchity Wurst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wkroczyła już technika cyfrowa do odbioru TELEWIZJI i samo to już poprawia jakość kolorowego 'Pana Wołodyjowskiego'. Pamiętam pokazy kinowe tej ekranizacji w panoramicznym formacie, kolory sprawiały wrażenie 'wyblakłych' ( o ile pamiętam był to negatyw Kodaka), dopiero kinowy "Potop" powstał na taśmie Eastmancolor i przy pomocy obiektywu Panavision. Hoffman podaje szczegóły w wywiadzie http://film.onet.pl/wiadomosci/trzeci-raz-sie-nie-zastawie/660pj a po latach niektórzy wyłapują takie szczegóły http://www.youtube.com/watch?v=UX-nM8sUicc
PORÓWNAMY EMISJĘ TELEWIZYJNĄ Z NAGRANIEM DOSTĘPNYM W INTERNECIE http://polvod.pl/film-Pan-Wolodyjowski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Telewizja puszcza stare odgrzane filmy na nic już nie stać tego molocha no oczywiście oprócz durnowatych seriali

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super wiadomość! Dla odświeżonego filmu warto zasiąść przed telewizor. Już nie pamiętam, kiedy film ten był w tvp?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Pan Wołodyjowski" należy do najpopularniejszych filmów z polskich realizacji. Przed nim jest tylko adaptacja "Krzyżacy".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie "wymiotne" komentarze warto zaoszczędzić twórcom wspaniałego widowiska, jeśli się nie umie tego docenić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To straszne, za przeproszeniem, ''do porzygu''.... dobrze, że nie oglądam TV .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto obejrzeć "nową" wersję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.