Facebook Google+ Twitter

Pancerni i Szarik w teatrze

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2008-11-13 14:53

"Sz jak Szarik" to muzyczny spektakl, który już za kilka dni będziemy mogli obejrzeć na deskach opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Inspiracją do napisania scenariusza był wpływ serialu "Czterej pancerni i pies" na kilka pokoleń Polaków. I - jak się okazuje - serial jest wciąż żywy w naszej pamięci.

Twórcy przedstawienia przeprowadzili najpierw sondę uliczną, którą teraz wykorzystują w spektaklu, na temat popularności pancernych.

- Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że dużo ludzi pamięta i zna ten serial - powiedział "Gazecie Opolskiej" Jakub Przebindowski, autor scenariusza i jeden z aktorów, opolanin z urodzenia. - Bardzo młodzi, ci co mają po 15- 20 lat, traktują go jak historię za mgłą, a z kolei starsi znają nieraz całe sceny na pamięć. To potwierdza moją tezę, że ten serial stał się już kanonem estetycznym w naszym społeczeństwie.

W spektaklu każdy odnajduje coś dla siebie, zarówno nastolatkowie, jak i ci trochę starsi. Spektakl opowiada o kilku trzydziestolatkach do tego stopnia zafascynowanych serialem, że na wszystko patrzą z perspektywy przygód załogi "Rudego". To ludzie, którzy nie potrafią ułożyć swoich spraw, spotkanych partnerów porównują do bohaterów serialu, a we wszystkie aspekty życia wkrada im się obraz serialowych przygód pancernych. Spektakl pokazuje też przemiany polityczne oraz zmiany kulturowe.

- Bohaterom myli się rzeczywistość serialowa z rzeczywistością, która ich otacza - zdradza Przebindowski.

Widzowie reagują bardzo emocjonalnie na "Sz jak Szarika". Przychodzą do aktorów i wspominają, jak spotkali się z odtwórcami głównych ról w serialu.

- Jesteśmy zaskoczeni, jaki zasięg oddziaływania ma ten serial - mówi Przebindowski. - Ale trzeba pamiętać, że aktorzy "Czterech pancernych i psa" byli witani jak prawdziwi bohaterowie wszędzie tam, gdzie się pojawili.

Kanwę muzyczną stanowią piosenki napisane przez autora scenariusza "Czterech pancernych i psa" Janusza Przymanowskiego z muzyką Benedykta Konowalskiego i Adama Walacińskiego. Premiera przedstawienia odbyła się w październiku 2007 r. w Warszawie. Występują: Martyna Kliszewska, Anna Kózka, Jakub Przebindowski i Rafał Szałajko.

Aktorzy zostali zaproszeni do Opola przez Towarzystwo Przyjaciół Opola (w jego siedzibie można kupić bilety) w ramach obchodów 45-lecia istnienia towarzystwa. Z kolei dokładnie 35 lat temu Przymanowski stworzył bohaterów serialu.

Spektakl "Sz jak Szarik" można będzie w sobotę 15 listopada w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu o godzinie 17.30.

Natalia Musiał
-
POLSKA Gazeta Opolska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 13.11.2008 20:29

+) Janusz Gajos wprawdzie uniknął "szuflady", lecz przez wiele lat po nakręceniu serialu "Czterej Pancerni i pies" - dyrektorzy teatrów mówili mu z przekąsem: "Dla Pana etat by się nawet znalazł, ale co zrobimy z psem!..." Pozdrawiam, Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.