Facebook Google+ Twitter

Pandemia trolli. Czy warto walczyć z internetową głupotą?

Są wszędzie. Zapychają każdą dziurę, są gotowe wszędzie wzniecić pożar. Wychodzą znienacka, o każdej porze. Rzucają się na każdego, bez skrupułów. Do tego są najmądrzejsi, znają się na wszystkim. Trollizm to już prawdziwa pandemia.

Dotychczas nikt nie znalazł skutecznego sposobu, by poskromić trolle internetowe. Zatem przerosły one swoich kuzynów ze świata fantasy. Przerosły i nie zwalniają, swoje wstrętne pazury wyciągają coraz dalej. Chcą więcej, chcą ostrzej, chcą być karmione przez ludzi. Ich atutem jest anonimowość, dzięki której atakują wszystko co się da. Wstyd przed własną głupotą nie pozwala im pokazać twarzy, światło dziennie powoduje, że kamienieją. Ale w internecie, w niezwykłej i niebezpiecznej dżungli, są bezkarne. Trudno poznać ich motywy działania, gdyż na każde pytanie odpowiadają tak samo. Właściwie nie odpowiadają, a atakują. Najprostsze tematy, które wydawałoby się, nie prowokują do debaty, potrafią zamienić w "poligon" wyzwisk i starć. Tak właśnie się pożywiają, są zadowolone. Kochają to.

Niestety wiele portali internetowych robi dużo, by trolli do siebie przyciągnąć. One gwarantują więcej odwiedzin strony, dłuższy czas pobytu na portalu. Coraz częściej ludzie nie czytają artykułu, czy danej informacji, lecz komentarze pozostawione pod nią. To jak wąchanie odchodów... ale niektórzy to lubią. Można powiedzieć, że trolle są wręcz honorowane. Dostają "gwiazdki" za aktywność, liderują w rankingach najaktywniejszych użytkowników, można o nich dodatkowo poczytać. Mają nawet swoich fanów. "Fan głupoty"? Brzmi dziwnie, ale coraz normalniej, coraz częściej.

Niestety zjawisko przenosi się także na dziennikarzy. Pisał o tym niedawno Robert Dorabiała. W swoim tekście "Dziennikarze, jesteście trollami" zwrócił uwagę, że opiniotwórcze gazety, przejęły sposób podbijania czytelności od trolli. I trudno się z tym nie zgodzić, w dzisiejszym świecie robi się wszystko, by zdobyć czytelnika, nawet trolluje...

Z "internetowymi przygłupami" trudno walczyć. Nikt przecież nie upilnuje całego portalu. Kasowanie komentarzy trolla także go zadowala. Uznaje się wtedy za męczennika, krzyczy, że nie można wyrażać swoich poglądów, że to niedemokratyczne. I znowu robi się wrzawa, podnosi się larum, powstaje "językowa kopanina", gdyż dyskusją tego nazwać nie można.

Jak na pandemię przystało, trollizm jest już wszędzie. Nawet portal dziennikarstwa obywatelskiego, Wiadomosci24.pl, nie zdołał odeprzeć ataku głupoty. Trolle wykorzystują fakt, że mogą zarejestrować się z fikcyjnymi danymi. Nie oznacza to jednak, że na tym portalu im dobrze. Wielu użytkowników ma możliwość kasowania komentarzy, co znacznie temperuje zapędy trolli. Ale znowu pojawia się problem wolności słowa i wszystko wraca do punktu wyjścia. Lecz trudno, w tym przypadku, jakiekolwiek wyjście znaleźć.

Na portalu Wiadomości24.pl jeden z trolli, atakował bez przykrywki. Nie podał fikcyjnych danych, nie ukrywał, jak się nazywa. Były to jednak działania na pograniczu trollizmu, które nie wywoływały większych sporów. W pewnym momencie stało się jednak inaczej, troll zgłodniał. I choć trochę sobie pojadł, to ostatecznie podkulił ogon i zmienił dane osobowe. Już nie podaje swojego imienia i nazwiska, usunął się w kąt, co nie oznacza, że nie zaatakuje ze zdwojoną siłą.

Wydaje się, że jedynym sposobem na tą pandemię jest kompletne ignorowanie trolli. Trudno czasami nie reagować na kretynizm, ale innego wyjścia zdecydowanie nie ma. Osobiście czytając różne informacje, staram się nie czytać komentarzy, gdyż nic one nie wnoszą, w niczym mi nie pomogą. Co najwyżej mogą doprowadzić mnie do wymiotów...
Trzeba sobie jasno powiedzieć, że wymiana zdań, nic nie zmieni, że do trolli nic nie dochodzi, a każde "klik" tylko powiększa jego rozmiar.

Tekst pisany z nadzieją detrollizacji portalu Wiadomosci24.pl i nie tylko...

***
W środowej Rzeczpospolitej polecamy artykuł Nie karmić trolla!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (58):

Sortuj komentarze:

Notka w trafny sposób ujmuje tematykę. Niestety, tylko częściowo, pomija bowiem wiele istotnych aspektów zagadnienia, co stanowi o jej nikłem wartości merytorycznej i poznawczej. Momentami aż zastanawiałem się, z usług którego dostawcy internetu korzysta autor...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałam. No tak, prawie jak w realu czyli "samo życie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)+ kurna

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ważne kto zaś ważne zakończyć trollowanie w imię idei artykułu. I nie wataha, ani ojciec, bo znowu to obraźliwe i niegrzeczne. Niech kultura idzie przodem.
Juliusz

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze jedno. Niech Pan przestanie obrażać ludzi. Pan wie, o co chodzi. Te awantury nie prowadzą donikąd, a są przejawem właśnie typowego trollizmu o którym Pan pisze.
Juliusz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Minusa nie postawię, bo artykuł słuszny. Autora karać nie będę, bo oceniam treść nie człowieka. Panie Łukaszu radzę to przemyśleć.
Juliusz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do wszystkich tu obecnych bądź odwiedzających.
Ludzie piszecie o trollizmie, a robicie nagonki po forach na ludzi (nie będę wymieniał kto niech każdy uderzy się w pierś). Nazywa to się się sprawiedliwość Kalego. Jak to się ma do artykułu? Ano tak, że wszyscy (no prawie wszyscy) jesteście fałszywi i zakłamani do szpiku kości. Piszecie tak trollizm, tak to naganne, tak to wredne, a sami co robicie? Jak sie zachowujecie jako goście u innych? Typowe. Wy mozecie, choć uważacie to za naganne. Wiem zaraz ruszycie mścić się za ten tekst, bo cóż innego jak sobie potrollować. Pytam się, po co się oburzać skoro robi się to, co się samemu piętnuje. Ech szkoda gadać. I tak nic was nie zmieni.
Życzę przyjemnej aczkolwiek smutnej zabawy w trollowaniu
Wasz ulubiony Juliusz

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie no jasne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.