Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22921 miejsce

Pandemic 2. Wywołaj pandemię, wykończ ludzkość

Pandemic 2 to przeglądarkowa gra kanadyjskiego studia Dark Realms Designs. Jej główny cel jest moim zdaniem niezwykle kontrowersyjny - należy tak rozwinąć wykreowaną przez siebie chorobę, by eksterminiować całą ziemską ludność.

Ekran z gry Pandemic 2 / Fot. Sebastian NawieśniakPierwszymi myślami, jakich doświadczyłem po zagraniu w Pandemic 2 w zeszłym tygodniu, było zaciekawienie i odrobina niepokoju. Zaciekawienie, bo nie przypominam sobie, bym kiedykolwiek miał do czynienia z takim pomysłem. Grałem już w wiele różnorodnych tytułów, ale gry w której należy jak najszybciej pozbyć się z powierzchni planety wszystkich ludzi, jeszcze nigdy nie widziałem. Po pierwszej rozgrywce odczułem niepokój. Pomimo tego, że samo założenie eksterminacji jest złe, ja cały czas nieźle się bawiłem, doglądając wciąż rosnących statystyk zarażeń i zgonów. Po ujrzeniu ekranu podsumowującego rozgrywkę, poczułem jednak bardzo nieprzyjemną myśl, co by było gdyby to nie była wyłącznie gra.

Mój brat, który zajrzał mi przez ramię, powiedział, że ta gra jest przeznaczona dla jakichś psychopatów albo niespełnionych szalonych naukowców, których życiowym celem jest zdobycie władzy nad światem. Muszę się z nim w tym miejscu zgodzić. Uznaliśmy wspólnie, iż jest to dyskusyjna gra.

Przejdźmy jednak do początku. Menu główne nie jest rozbudowane, zawiera tylko podstawowe opcje: samouczek, rozpoczęcie nowej rozgrywki, tabelę wyników i inne mniej istotne, których teraz nie pamiętam. Wybór nowej gry wiąże się z pierwszą ważną dla gry decyzją, mianowicie chodzi o wybór trybu rozgrywki: tryb realistyczny - jest długi, zawiera więcej cech choroby, wymaga zaplanowania długofalowej strategii. Z kolei tak zwany tryb "zrelaksowany" jest znacznie krótszy, a polega na nazwaniu swojej zarazy, zajęciu wygodnej pozycji na fotelu, popijaniu kawy i oglądaniu, jak stworzona choroba sprawuje się w "terenie".

Dalej wybieramy, jaki rodzaj choroby chcemy rozwijać. Do wybory są trzy możliwości: wirusowa, bakteryjna i wywoływana przez pasożyty. Każda z nich ma swoje charakterystyczne cechy, mające wpływ na przebieg epidemii. Wirusowa rozprzestrzenia się najszybciej, ale jest najłatwiejsza do zwalczenia. Choroba wywoływana przez pasożyty jest jej przeciwieństwem - rozwija się powoli, ale opracowanie odpowiedniej szczepionki zajmuje zdecydowanie najwięcej cennego czasu. Z kolei bakterie wykazują zwiększoną odporność na medykamenty.

Rozgrywka odbywa się w czasie rzeczywistym, sytuacja jest zmienna jak w kalejdoskopie. Co chwilę władze któregoś z regionów podejmują różnego rodzaju decyzje, związane nie tylko z rozwojem epidemii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.