Facebook Google+ Twitter

Pandora Edmonston - wystawa obrazów muzy Salvadora Dali

Galeria "Hair & Art" w Mayen-Eifel (Niemcy) gościła amerykańską artystkę-malarkę Pandorę. W latach 70. należała ona do kręgów Salvadora Dali, była jego modelką, przyjaciółką i towarzyszyła mu w czasie jego pobytów w Ameryce.

W Galerii "Hair & Art" Mayen-Eifel: od lewej Pandora, jeden z organizatorów wernisażu i autorka artykułu. / Fot. Isabella DegenPandora przed czterdziestu laty była jego muzą, pozowała mu do obrazów. Fascynacja mistrzem, zrodziła w niej pasję do sztuki. To Dali nadał jej imię Pandora (w hisz. pan de oro - złoty chleb), pozowała mu wtedy w kapeluszu z pozłacanym chlebem.

Salvador Dali - światowej sławy twórca, malarz-surrealista, rysownik, grafik, rzeźbiarz, pisarz, projektant, scenograf, filmowiec, filozof, redaktor, showman, paranaukowiec, mistyk - fascynował nie tylko ją, lecz także innych artystów swoim ekstrawaganckim ekshibicjonizmem i surrealistycznymi wizjami świata. Podziwiała go i przyjaźniła się z nim do jego ostatnich dni życia. Gdy o nim opowiada, widać emocje na jej twarzy i szklą się jej oczy.

Pandora w rozmowie z dziennikarzami, autorami biografii Salvadora Dali. / Fot. Isabella DegenPod wrażeniem jego charyzmatycznej osobowości zaczęła sama tworzyć. Dziś jest znana i sławna, jej obrazy wiszą w galeriach sztuki w Kalifornii, Nowym Jorku; wystawiała swoje prace w Los Angeles w Muzeum of Contemporary Arts (MOCA). Brała udział w multimedialnym projekcie artysty Stevena Arnolda do scenografii Salvadora Dali.

Jej fotografie znalazły się w japońskim limitowanym wydawnictwie Hisamoto Naito, w albumie Stevena Arnolda z najbardziej wziętymi modelami na świecie (Cabinet de Curiosite). Jest to specjalne wydanie, każda strona ma oryginalną sygnaturę autora, jeden egzemplarz kosztuje 450 dolarów.

Malarstwo Pandory to precyzyjne rysunki wkomponowane w barwne tło, poprzecinane geometrycznymi liniami. Jej obrazy są jak podróż do podświadomości, archetypy i symbole to podstawowe elementy jej obrazów. W pracach przewijają się twarze, postaci ludzkie, zwierzęta, elementy architektury, wszystko to miesza się ze sobą, tworząc rodzaj harmonijnej symbiozy.

Jedna z prac artystki Pandory. / Fot. Isabella DegenJej nowe prace mają wydźwięk filozoficzny, typowy dla chińskiej filozofii, gdzie zarówno kosmos i człowiek w swej istocie podlegają temu samemu prawu: "człowiek jest mikrokosmosem i nie jest oddzielony od makrokosmosu żadną trwałą barierą".

Wystawa odbywa się w ciekawej Galerii "Hair & Art", która w dniu powszednim jest salonem fryzjerskim, a od czasu do czasu światową galerią sztuki. Dirk Weingartz z zawodu jest fryzjerem i zarazem artystą, od dziesięciu lat zaprasza artystów z całego świata: z Ameryki, Japonii i z krajów Europy. Wystawy te przyciągają ludzi z całej Nadrenii-Palatynatu i dalszych okolic.

Wernisaż odbywał się przy akompaniamencie muzycznym umilając odbieranie sztuki. Wystawa będzie dostępna do końca lipca, do wtorku do soboty, 56727 Mayen, Koblenzersrt. 32.
W czasie wernisażu live-muzyka tworzyła artystyczny nastrój. W głębi obrazy Pandory. / Fot. Isabella DegenPlakat "Luminous Procuress", ze zbiorów artystki Pandory. / Fot. Isabella Degen

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 22.06.2010 21:08

Wiem już na pewno że dużo u Ciebie czasu spędzę:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto do Ciebie zaglądać. "Im dalej w las, tym więcej drzew".(polskie). Przyjemne niespodzianki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

WOW! Powiało artystycznie z wielkiego świata, dzięki Tobie, Izo :) Sama jesteś artystką, to dla Ciebie jest to środowisko "naturalne". Dla mnie spotkania z ludźmi sztuki, to trochę jak podróż na inną planetę, która fascynuje swoją odmiennością. Niezmiennie jestem pełna podziwu dla wyobraźni, która kreuje takie fantastyczne obrazy - wizje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyjaźni między malarzami a ich Modelkami poświęcono już wiele tomów powieści ; )) Widać między Salvadore Dali a Pandorą Edmonston nie było inaczej ; )) Pozdrawiam serdecznie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miłośnicy sztuki koniecznie muszą zobaczyć tę wystawę! 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Steven Arnold ( w jęz. angielskim): wywiad z artystą, mówi także o "Luminous Procuress"http://www.stevenarnold.net/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.