Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8856 miejsce

Panewnickie Betlejem

Co roku, bazylikę w Katowicach – Panewnikach odwiedzają tysiące wiernych. To właśnie tam zbudowana jest największa szopka w Polsce i jedna z największych w Europie. Tegoroczną stajenkę można zwiedzać do 2 lutego.

Szopka bożonarodzeniowa w Katowicach - Panewnikach / Fot. Magdalena FoltysPrzygotowania do budowy stajenki trwają cały rok. Pod koniec listopada rozpoczynają się prace budownicze. Obecnie stajenkę można podziwiać w trzech odsłonach, na głównym ołtarzu i w dwóch bocznych nawach. Najpierw w 2005 roku rozszerzono żłóbek o lewą stronę, a rok później o prawą i w ten sposób powstał panewnicki tryptyk. Szopka bożonarodzeniowa w Katowicach - Panewnikach / Fot. Magdalena Foltys

Co roku, żłóbek zmienia swoje oblicze. Rok 2010 przebiega pod hasłem "W komunii z Bogiem". Kościół zachęca wszystkich do studiowania Pisma Św. i pogłębiania chrześcijańskiej Szopka bożonarodzeniowa w Katowicach - Panewnikach / Fot. Magdalena Foltystożsamości. W prawym skrzydle żłóbka zamieszczona jest scena zwiastowania z otwartą księgą Biblii. Centralną część żłóbka obrazują klimaty palestyńskie, które zachęcają do pielgrzymowania do Ziemi Św. i poznania ojczyzny Jezusa. Scena z prawej strony pokazuje św. Franciszka z Jezusem na rękach.

Cały żłóbek zajmuje powierzchnię ok. 600 m². Do budowy jego scenerii wykorzystano około 120 figur wykonanych z drewna, gipsu i z masy żywicznej. Najstarsze figury według ustnych przekazów liczą ok. 130 lat i mają nawet 150 cm wyskości. Szopka bożonarodzeniowa w Katowicach - Panewnikach / Fot. Magdalena Foltys
Dodatkowo w żłóbku, znajduje się wiatrak, młyn, wypchane zwierzęta, szyb górniczy, domki, drewniane ogrodzenie, choinki, a także setki żarówek i ok. 2 km przewodów elektrycznych. Od szczytu nieba do posadzki stajenka ma 18 m wysokości, 10 m głębokości i 15 m szerokości.

Pierwszy żłóbek w panewnickiej bazylice pojawił się w 1913 roku, jednak był on wtedy po prawej stronie kościoła, dopiero w 1947 roku przeniesiono szopkę do głównego ołtarza, a w 1981 roku przywieziono oryginalne Dzieciątko z Betlejem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Przyznam się szczerze, że jeszcze w tym roku tam nie byłem. Muszę się w któryś dzionek wybrać ;). 5+ :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

"największa szopka w Polsce" - zapewne autorka miała na myśli ustrój, czyli miłościwie nam panującą klerokrację.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Weronika Piernik
  • Weronika Piernik
  • 30.12.2010 01:29

byłam, widziałam:) ( chyba chodzi o wysokość i szerokość konstrukcji?)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Małe pytanie do Autorki. Co należy rozumieć pod pojęciem >największa szopka w Polsce< ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.