Facebook Google+ Twitter

Panewnickie Betlejem

W okresie bożonarodzeniowym bardzo popularne jest odwiedzanie szopek w rożnych kościołach. Największa szopka znajduje się w klasztorze franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. Są tam aż trzy żłóbki. Jeden z nich znajduje się w ogrodzie.

Panewnicka szopka / Fot. Magdalena FoltysOjcowie franciszkanie robią największą szopkę w całej Europie, jest ona nawet większa od watykańskiej. Znajduje się nad głównym ołtarzem oraz nad dwoma bocznymi nawami. Główna szopka, nad ołtarzem, przedstawia szopkę z Betlejem, natomiast boczne przedstawiają obrazy związane ze Śląskiem. Po prawej stronie znajduje się śląska rodzina, jest tam górnik i kobieta ubrana w tradycyjny śląski strój. Wszyscy siedzą przy stole, na którym pali się świeczka, jedna z tych produkowanych przez Caritas. Natomiast w lewej nawie, znajduje się dwóch franciszkanów.

Panewnicka szopka / Fot. Magdalena FoltysCo roku w szopce jest coś nowego. W tym roku jest to chór aniołów, znajdujący się po prawej stronie i pole grzybków znajdujące się po lewej. Niektórzy dziwią się i pytają czy w Betlejem też były grzyby? Na to pytanie odpowiedział jeden z ojców, że tam działy się różne cuda i pole grzybów-prawdziwków też mogło być.

Ruchomy żłóbek

Po lewej stronie panewnickiej katedry, znajduje się żłobek ruchomy. Wszystkie figury znajdujące się w nim, poruszają się. Wokół Świętej Rodziny przechodzą m.in. kardynał Stefan Wyszyński, papież Jan Paweł II i wiele innych postaci. W żłóbku znajdują się również liczne zwierzęta, które niestety nie Panewnicka szopka / Fot. Magdalena FoltysPanewnicka szopka / Fot. Magdalena Foltysporuszają się. W pomieszczeniu, gdzie jest ruchoma szopka, znajduje się wystawa szopek z różnych stron świata m.in. kilka żłobków afrykańskich. Nie może dziwić, że i figurki w niektórych mają kolor skóry ludów afrykańskich.

Żywa szopka w klasztornych ogrodach

Po przejściu w głąb klasztornego ogrodu, znajdujemy zagrody ze zwierzętami. Znajdują się tam świnki wietnamskie, konik, kozy, a także różnorakie ptactwo. Zwierzęta można karmić specjalnie przygotowanym karmą. Dla zwiedzających pewnego rodzaju atrakcją jest wolno chodząca świnka wietnamska. To mała istota chcącą poznać zakątki ogrodu klasztornego. Wśród zwierzęcych atrakcji znajdują się również dwa strusie, odwiedzający żłobek chętnie do nich zaglądają. Nie można do nich zbyt blisko Panewnicka szopka / Fot. Magdalena FoltysPanewnicka szopka / Fot. Magdalena Foltyspodejść, ale to nikogo nie odstrasza.

Dalej na trasie zwiedzania, jest nowy punkt, jest to kolejny żłóbek. W specjalnie wybudowanej szopie, znajduje się niespodzianka dla odwiedzających. Oprócz figur Maryi, Józefa i małego dzieciątka, w specjalnie wyznaczonym miejscu, znajdują się owce, baranki i osiołek, które również można głaskać. Nie zawsze jest to możliwe, ponieważ zwierzęta czasami są zajęte czymś innym, np. obgryzaniem ogrodzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

dziękuję. Cieszę się że Ci się podoba

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzięki:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za świetną prezentację tej imponującej szopki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.