Facebook Google+ Twitter

Panie wysłuchaj modlitwy nasze

Śmierć sąsiada, znajomego jest wydarzeniem niezwykle ważnym dla wspólnoty wiejskiej, a jego rodzinie okazuje się należyty szacunek. W domu żałoby odbywają się modlitwy i śpiewy za duszę zmarłego.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiZa stołem na którym ustawiono krzyż i dwie świece usiadły: Jadwiga Danieluk, Barbara Sposób, Krystyna Górecka i  / Fot. Jerzy KirzyńskiBarbara Mańko z zespołu śpiewaczego. W ich rękach pojawiły się zeszyty z tekstami koronki, litanii, psalmów i różańca.

Rytm nadawała pani Jadwiga, ona też była cichą reżyserką wieczorowego spotkania modlitewnego za śp. Janinę.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiW repertuarze mają m.in.: Jedna garstka ziemi, Dusze rzewnie zapłakały, Z głębi mojego serca, żegnam cię mój świecie wesoły czy Wynoście mnie z domu tego. Śpiewały do Pana Jezusa, Maryi. O duszach pokutnych. Złotych, niebiańskich pałacach, czyśćcu i wiecznym odpoczynku.

- Żeby śpiewać nie wystarczy znać słowa i melodie wielu pieśni - mówiła mi Jadwiga Danieluk.- Trzeba mieć chęć, wytrwałość i zdrowie. Pamiętam, jak przed laty, znany w całej okolicy śpiewak pogrzebowy Bronisław Kuśmierowski, z duma podkreślał : " Jak kto umrze, to ja jestem najpierwszy od tego. Nie tylko w swojej wsi ale i po obcych wsiach". Był przewodnikiem śpiewów przy zmarłym, na konselacji. Za obrazem i podczas Godzinek.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiWiele tradycji ginie, jednak wiadomość o śmierci mieszkańca Krasewa sprawia, że inni przychodzą wieczorem do jego domu.

Klękają po przekroczeniu progu, modlą się. Pozdrawiają rodzinę i wszystkich zebranych.  / Fot. Jerzy Kirzyński

Śpiewają pieśni żałobne, a później wspominają dobre uczynki, świętej pamięci, sąsiada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Te zwyczaje zanikają, choć na wsiach są podtrzymywane. To jest wyrazem więzi wspólnotowej mieszkańców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.