Facebook Google+ Twitter

Panika na giełdach. Czy grozi nam światowy kryzys?

"Czarny czwartek" na giełdach. Inwestorzy panicznie sprzedają walory. Giełda warszawska zanotowała najgorszy wynik od 2008 r., a cena złota sięgnęła wyżyn. Wydaje się, że recesja jest nieuchronna.

 / Fot. Catrina Tuliao/CC BY-SA 2.0W Europie nastroje na giełdach były fatalne. Zapowiedzi Sarkozy'ego i Merkel o wspólnej polityce gospodarczej Eurolandu nic nie dały. Bardziej przekonujące dla inwestorów są opublikowane kilka dni temu dane Eurostatu, które jednoznacznie wskazują na zahamowanie wzrostu europejskich gospodarek. Londyński FTSE spadł 4,5 proc., frankfurcki DAX ponad 5,8 proc., a paryski CAC40 ponad 5,5 proc.

Na pogłębiający się kryzys w Europie, a także w odpowiedzi na bardzo złe dane o stanie gospodarki amerykańskiej, Wall Street straciła wczoraj od 4 do 5,5 proc.

Wszystko to znalazło oczywiście odbicie na warszawskim parkiecie. WIG20 spadł o 5,8 proc., WIG o 5,9 proc., mWIG40 o 6,3 proc., a
sWIG80 o 6.1 procent. Frank jakoś się trzyma, chyba dzięki interwencjom centralnego banku Szwajcarii. Wczoraj jego kurs oscylował wokół 3,7 zł. W dalszym ciągu wysoki jest kurs euro - 4,18 zł. O pogłębiającym się kryzysie świadczy cena złota, która osiągnęła wczoraj historyczny pułap 1826 dolarów za uncję.

Dzisiejszy dzień nie zapowiada się lepiej. Już na samym otwarciu tracą giełdy azjatyckie: Szanghaj 1,5 proc., Tokio ok. 2 proc., a Hong Kong prawie 2,5 procent.

Jeżeli w najbliższym czasie nie napłyną jakiekolwiek pozytywne dane z gospodarek europejskich i amerykańskiej, to kryzys i recesja wydają się nieuchronne. A o dobre informacje będzie raczej trudno, ponieważ wydaje się, że politycy nie mają żadnej recepty na zaistniałą sytuację.

Źródła:
Polskieradio.pl
RMF24.pl

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Oświecony
  • Oświecony
  • 23.08.2011 09:06

@Marek Chorążewicz
Szanowny Panie.
Myli się Pan w ocenie sytuacji. A co do naszego kraju w szczególności.
Proszę przeanalizować wypowiedź K.B.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadeuszu, światowy kryzys mamy jak w banku. Kiedy on się zacznie? Oto jest pytanie. Dla naszego rządu kryzys będzie wybawieniem, bo nie będą musieli uprawiać kreatywnej księgowości, a dla opozycji będzie kartą przetargową i przynętą dla wyborców.

Światowe gospodarki i finanse są tak napięte, jak płyty tektoniczne. To jest wspaniały czas dla małej grupy ludzi, którzy oprócz wiedzy mają zdywersyfikowane aktywa i czarny okres dla reszty, którzy stoją w kolejce do "ogolenia".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy to jest preludium? oby nie. Ale będzie jeszcze jakiś czas huśtawka nastrojów, bo rekiny muszą mieć karmę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.