Facebook Google+ Twitter

Panika na światowych giełdach. W Polsce frank bije kolejny rekord

Nocna panika na giełdach w Stanach Zjednoczonych i w Azji. Spadki sięgnęły 5 procent.Giełda w Nowym Jorku zanotowała największy spadek od ponad roku. W Polsce też nie lepiej, WIG20 stracił w ciągu 4 dni 10 proc., a frank szwajcarski pobił kolejny rekord - 3,75 zł.

Budynek giełdy w Warszawie / Fot. Beax/CC 3.0/commons WikimediaBardzo złe wieści nadchodzą ze Stanów Zjednoczonych i to mimo uchwalenia ustawy o podniesieniu limitu zadłużenia, który sięgnął już astronomicznej kwoty 100 proc. PKB. Wśród inwestorów coraz powszechniejsze stają się obawy, że gospodarka USA może ponownie wpaść w recesję. Do tego dochodzą dane Departamentu Pracy o stagnacji na rynku pracy.

W ślad za tym w panikę wpadły giełdy w Azji. Na giełdzie japońskiej indeks Nikkei już na początku notowań zaliczył spadek o ponad 3 proc. Ostatecznie strata na koniec dnia wyniosła ponad 3,5 proc.

Kryzys zadłużenia w strefie euro rozszerza się na kolejne kraje. W tarapatach są gospodarki Hiszpanii i Włoch, mimo że Europejski Bank Centralny ratuje je, wykupując obligacje. EBC ma też wkrótce ogłosić program dodatkowego skupu obligacji Portugalii, Irlandii, Włoch, Grecji i Hiszpanii.

Cała ta sytuacja odbija się oczywiście na notowaniach warszawskiej giełdy i kursach walut, a także cenie złota. Indeksy giełdowe zamknęły się w czwartek na silnym minusie. WIG20 spadł ponad 3,5 proc. Tym samym wrócił do poziomu z sierpnia zeszłego roku. Wczoraj też kolejny rekord pobił kurs franka szwajcarskiego, który osiągnął historyczny poziom 3,75 zł. Nie pomogła nawet interwencja centralnego banku Szwajcari. Cena złota rekordu w czwartek nie pobiła, ale pozostaje na historycznych wyżynach - 1665 dolarów za uncję. Wszystko to nie nastraja optymistycznie i nawet mocno przecenione akcje nie powstrzymały inwestorów od ich wyprzedaży. Wszyscy więc czekają na lepsze wieści zza oceanu.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ewiak Ryszard
  • Ewiak Ryszard
  • 06.08.2011 15:46

Przed nami finansowe i polityczne trzęsienie ziemi. Ten kryzys nieprzypadkowo uderza szczególnie mocno w UE i USA. Poważnie traktuję Biblię i zawarte w niej proroctwa. Według tej Księgi, w pierwszej kolejności należy oczekiwać powrotu, występującej w roli króla północy - Rosji (Daniela 11:29a). Wojska rosyjskie mają powrócić tam, gdzie wcześniej stacjonowały. Wiele państw z byłego bloku wschodniego weszło w skład UE i NATO. To zapewne utrudnia realizację starożytnego planu. Dla Boga nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Można było się o tym przekonać, obserwując choćby to, w jaki sposób zrealizował wcześniejszą zapowiedź, mówiącą o powrocie wojsk rosyjskich do swej ziemi (Daniela 11:28b). Wtedy na przeszkodzie stał Związek Radziecki i Układ Warszawski. Jednym z narzędzi do usunięcia przeszkody był kryzys, który dotknął szczególnie mocno kraje bloku wschodniego. Teraz kolej na UE i NATO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tą sytuację zapowiadało wiele czynników. Ale to jeszcze nie apogeum kłopotów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.