Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Panowie boją sie mówić o raku prostaty i jąder

Krzysztof Pachnik
Krzysztof Pachnik
Rak jądra pod mikroskopem
Rak jądra pod mikroskopem
Coraz szerzej sięgają rozmowy i programy mające na celu uświadomienie panom jak ważne jest samobadanie i odbywanie regularnych wizyt u lekarza na tzw. „przegląd” niezależnie od wieku.

Analizując zgromadzone przez rożne instytucje dane liczbowe widzimy silny wzrost ilości zachorowań na męskie nowotwory i rosnący poziom śmiertelności.

Świadomość a nieświadomość

Panowie boją się raka i jednocześnie zdają sobie sprawę, że można mu skutecznie przeciwdziałać oraz jeśli zostanie wcześnie wykryty skutecznie leczyć. Jednak tylko nieliczni zdają sobie sprawę jak ważne w tej materii są badania profilaktyczne. Celem najróżniejszych kampanii jest nieustanne przypominanie panom o ich zdrowiu i nauczenie ich rozmawiania o nim. Nowotwory prostaty oraz jąder dotyczą sfer intymnych – to prawda- jednak nie muszą stanowić tematu tabu.

Nowotwory jąder

Większość Panów przed 35 rokiem życia uważa, że kwestia czujności onkologicznej nie dotyczy ich osoby, bo są młodzi a choroby nowotworowe rozwijają się u osób starszych. Nie jest to jednak prawdą, gdyż rak jąder pojawia się najpowszechniej u panów pomiędzy 14 a 35 rokiem życia. W celu jego wczesnego wykrycia i wyleczenia całkowitego, bez uszczerbku na zdrowiu konieczne jest jedynie regularne przeprowadzanie samobadania- wystarczy raz na miesiąc po wyjściu spod prysznica. W ciągu ostatnich 30 lat liczba zachorowań na ten nowotwór wzrosła aż 20 krotnie.

Rak prostaty

Co roku na świecie diagnozuje się aż 11 tysięcy przypadków. Należy do rzadkich nowotworów, jednak aż 4-4,5 tysiąca z tych panów umiera. Wynika to z późnego rozpoznania. Szybko się rozwija, często niepozornie, a objawy mogą być niejednoznaczne.

Co powinienem wiedzieć?

Każdy pan powinien dokładnie wiedzieć na co zwrócić uwagę i co ma wzbudzać jego czujność i skłonić do wizyty u lekarza.
Męskie nowotwory- prostaty i jąder są stosunkowo rzadkie ale mogą być cichymi zabójcami. Warto pamiętać, że ich wczesne wykrycie pozwala na pełne wyleczenie. Nie rezygnujmy więc z przeprowadzania badań profilaktycznych ze wstydu lub jakichkolwiek innych przyczyn. Warto regularnie odwiedzać gabinet lekarski i cieszyć się zdrowiem przez długie lata.

Źródło: http://nowotwory.org

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto