Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3753 miejsce

Panowie boją sie mówić o raku prostaty i jąder

Coraz szerzej sięgają rozmowy i programy mające na celu uświadomienie panom jak ważne jest samobadanie i odbywanie regularnych wizyt u lekarza na tzw. „przegląd” niezależnie od wieku.

Rak jądra pod mikroskopem / Fot. Wikipedia / NephronAnalizując zgromadzone przez rożne instytucje dane liczbowe widzimy silny wzrost ilości zachorowań na męskie nowotwory i rosnący poziom śmiertelności.

Świadomość a nieświadomość

Panowie boją się raka i jednocześnie zdają sobie sprawę, że można mu skutecznie przeciwdziałać oraz jeśli zostanie wcześnie wykryty skutecznie leczyć. Jednak tylko nieliczni zdają sobie sprawę jak ważne w tej materii są badania profilaktyczne. Celem najróżniejszych kampanii jest nieustanne przypominanie panom o ich zdrowiu i nauczenie ich rozmawiania o nim. Nowotwory prostaty oraz jąder dotyczą sfer intymnych – to prawda- jednak nie muszą stanowić tematu tabu.

Nowotwory jąder

Większość Panów przed 35 rokiem życia uważa, że kwestia czujności onkologicznej nie dotyczy ich osoby, bo są młodzi a choroby nowotworowe rozwijają się u osób starszych. Nie jest to jednak prawdą, gdyż rak jąder pojawia się najpowszechniej u panów pomiędzy 14 a 35 rokiem życia. W celu jego wczesnego wykrycia i wyleczenia całkowitego, bez uszczerbku na zdrowiu konieczne jest jedynie regularne przeprowadzanie samobadania- wystarczy raz na miesiąc po wyjściu spod prysznica. W ciągu ostatnich 30 lat liczba zachorowań na ten nowotwór wzrosła aż 20 krotnie.

Rak prostaty

Co roku na świecie diagnozuje się aż 11 tysięcy przypadków. Należy do rzadkich nowotworów, jednak aż 4-4,5 tysiąca z tych panów umiera. Wynika to z późnego rozpoznania. Szybko się rozwija, często niepozornie, a objawy mogą być niejednoznaczne.

Co powinienem wiedzieć?

Każdy pan powinien dokładnie wiedzieć na co zwrócić uwagę i co ma wzbudzać jego czujność i skłonić do wizyty u lekarza.
Męskie nowotwory- prostaty i jąder są stosunkowo rzadkie ale mogą być cichymi zabójcami. Warto pamiętać, że ich wczesne wykrycie pozwala na pełne wyleczenie. Nie rezygnujmy więc z przeprowadzania badań profilaktycznych ze wstydu lub jakichkolwiek innych przyczyn. Warto regularnie odwiedzać gabinet lekarski i cieszyć się zdrowiem przez długie lata.

Źródło: http://nowotwory.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak zwykle, dobrze widzieć rzecz w całym kontekście. Rak prostaty to przyczyna ok. 1% zgonów mężczyzn w Polsce. Rak piersi u kobiet - ok. 3%.

Natomiast przyczyny sercowo-naczyniowe, to ponad 22% u obu płci. Różnica jest więc wielokrotna albo nawet kilkunastokrotna. Różnicy tej nie odzwierciedla medialne zainteresowanie. Ciekawe - dlaczego..?
Za mało pieniędzy do efektywnego "wyciągnięcia".. ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.