Facebook Google+ Twitter

Panowie ze “Świętego Stacha”

- Ej, a ty prasujesz swoje dresy? - pyta dresiarz dresiarza w filmie “Wożonko”. - No co ty! A w czym bym wtedy chodził?! - oburza się ten drugi.

Fot. Dariusz Gdesz, SPGWBlokersi i dresiarze - są wszędzie, niezależnie od tego czy mówimy o wiosce czy stolicy. To ci, przed którymi ostrzegają troskliwi rodzice, gdy wracasz do domu później niż zwykle. Jedno jest pewne. Nigdy nie patrz im w oczy, lecz zerkaj kątem oka, a zobaczysz, że pod bluzą z groźnie łypiącym pitbullem, kryje się nie kto inny jak… człowiek.

Z daleka…Mój jednorodzinny domek stoi w sąsiedztwie wielkiego (jak na dwudziestotysięczną mieścinę) blokowiska. Nazywamy ich “panowie ze Świętego Stacha” (bo tak mówią o swojej ulicy - Świętego Stanisława) lub “Panowie spod kiosku” (jako, że osiedlowy kiosk to ulubione miejsce ich spotkań). Tak naprawdę, to nie są do siebie podobni - niscy i wysocy, chudzi i grubi, przeważają bruneci (chodź znajdzie się paru blondynów i jeden rudy). Łączą ich trzy rzeczy: blok, dres i beczki pod pachami. Dlaczego beczki? Pomijając fakt, że idąc bujają się raz w prawo, raz w lewo, to ich ramiona i ręce ułożone są tak, że każdy z wadą wzroku od 1,5 wzwyż mógłby przysiąc, że niosą beczki…

Jako sąsiadka - z okna mojego pokoju doskonale widać miejsce ich spotkań - mimo tego, co powszechnie o blokersach się mówi, muszę przyznać, że prawda, jak to często bywa, leży pośrodku. Wizerunek blokersa w znacznym stopniu różni się od tego, jaki jest naprawdę. Bo przecież taki blokers, oprócz bycia blokersem, jest też synem, bratem, kolegą (a może przyjacielem?), a coraz częściej także i ojcem.

…i z bliska, czyli zjawiska paranormalneMój ulubiony dzień - sobota wielkanocna. Tłumy blokersów opuszczają swoje bloki (a nawet osiedle) i udają się… gdzie? Do pobliskiego kościoła! Z czym? Z koszyczkiem! Oczywiście obowiązuje strój codzienny i, co bardziej charakterystyczne, nie zapominają beczek… Niestety, w drodze do bloku, przykrywając poświęconego baranka serwetką z nadrukowanym kolorowym jajem, dzwonią do kumpla z klatki, i używając “podwórkowego żargonu” prowokują najodważniejsze starsze panie do uszczypliwego komentarza. Na szczęście obywa się bez wymiany zdań, którą w innym przypadku, blokers rozpocząłby słowami: “No co, k****, masz coś?!” (plus charakterystyczne wypięcie klatki piersiowej i potrząsanie głową w pionie na kształt urywanego “tak“).

Wiosna, a wraz z nią spacerówki pchane przez młode kobiety z odsłoniętymi brzuchami. A obok kiwa się młody mężczyzna w dresie. Piękny widok. Bez sarkazmu. Można się zapytać - skąd w tych młodych chłopakach tyle szczerej miłości. Może i dialogi prowadzone z matką dziecka nie wskazują na znaczną poprawę w sposobie myślenia kolegi z sąsiedztwa, ale stosunek do dziecka - zupełnie nie udawany. Gdyby wyłączyć głos - wzorowy mąż i ojciec, wręcz emanuje miłością, radością i troską o dobro rodziny. I co ciekawe - rzadziej można go dostrzec wśród uczestników blokerskiego wiecu.

Krótko - blokers często ma psa (coś na kształt groźnego pitbulla, który należał do Bolca w “Chłopaki nie płaczą”). Co za tym idzie - blokers chodzi na spacery. Nie tylko z psem. Czasem, w niedzielne popołudnia spaceruje także z… mamą!

Kim jest blokers? Każdy z nas zobaczy w tym smutnym chłopaku to, co zobaczyć będzie chciał. Ale pomyślcie - może także na zmianę z siostrą myje naczynia, a z młodszym bratem powtarza wzory na klasówkę z matematyki? Szkoda, że żaden z nich nie wie, iż to, co tak skrupulatnie stara się ukryć, jest najpiękniejsze. Bo co tu dużo mówić o pięknie, gdy dzieciństwo spędziło się z kluczem na szyi w sercu osiedla z betonowej płyty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Anrzej Ka
  • Anrzej Ka
  • 10.03.2011 11:12

qpa

Komentarz został ukrytyrozwiń

plusik

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Celna uwaga... :) już poprawione :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli w leadzie mowa o filmie Abelarda Gizy to warto zaznaczyć, że tytuł brzmi "Wożonko", a nie "Worzonko". To zapewne od "wozić" (się).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.