Facebook Google+ Twitter

Państwa UE solidarne w konsultacjach z Rosją w sprawie gazu

Unia wystosuje jedną, wspólną odpowiedź na list Putina dotyczący dostaw gazu do państw członkowskich. Prezydent Rosji wezwał do pilnych rozmów na ten temat.

 / Fot. Kremlin.ru [CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia CommonsKomisarz Unii Europejskiej ds. rozszerzenia, Sztefan Fuele poinformował, że państwa członkowskie wspólnie odpowiedzą na list Władimira Putina, jak podaje portal tvn24 Biznes i Świat. Prezydent Rosji wystosował pismo do europejskich przywódców 18 państw członkowskich, w tym do prezydenta Polski, dotyczący tranzytu gazu z Rosji.

Oświadczenie komisarza zawierało również informację, że instytucje unijne podejmą dyskusję na temat uzależnienia państw członkowskich od rosyjskich surowców energetycznych. Jednocześnie podkreślił, że relacje Rosja - UE opierają się na wzajemnej zależności, a Unia jest największym rynkiem zbytu dla rosyjskiego gazu. Obecnie celem europejskich przywódców jest wypracowanie rozwiązania, które umożliwiłoby znalezienie od rosyjskich źródeł pozyskiwania surowca. W tym właśnie celu Komisja Europejska za wnioskiem Rady Europejskiej, przeprowadzi dokładną analizę bezpieczeństwa energetycznego UE.

Fuele ustosunkował się również do samej Ukrainy mówiąc, że Unia pracuje nad możliwością zwrotnego przepływu gazu ze Słowacji do tego kraju. Powiedział również, że strony nieustannie pracują nad umową stowarzyszeniową Ukrainy z UE i strona europejska dokłada wszelkich starań, aby uczyniono to w jak najkrótszym terminie po majowych wyborach prezydenckich.

Ponadto, wg. polskiegoradia.pl, komisarz poinformował, że UE rozszerzyła listę osób objętych sankcjami w Rosji oraz planuje wysłać misję obserwacyjną na wschodnią Ukrainę.

W liście Putina z 10 kwietnia znajdowała się sugestia możliwych zakłóceń w dostawie gazu do Unii, jeśli Gazprom wstrzyma tranzyt na Ukrainę. Putin ostrzega, że rosnący dług Ukrainy wobec Rosji może również wpłynąć negatywnie na dostawy surowca do UE.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kolego Andrzeju, proszę szybko i głęboko pooddychać To pomaga na stres.
Powtarzanie w kółko dwóch nazwisk niczego do sprawy nie wnosi.

pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.