Facebook Google+ Twitter

Państwa UE wspólnie będą walczyły z kryzysem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-04 22:03

Przywódcy najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów Unii Europejskiej będą współpracować w celu wsparcia zagrożonych kryzysem instytucji bankowych i finansowych.

Wspólną deklarację po paryskim spotkaniu przywódców Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii i Niemiec, poświęconemu światowemu kryzysowi finansowemu, odczytał prezydent Nicolas Sarkozy.

Podsumowując spotkanie francuski prezydent wyjaśnił, że rząd każdego z krajów będzie walczył z trudną sytuacją własnymi metodami, lecz w sposób skoordynowany z innymi państwami europejskimi. Za każdym razem, kiedy któryś z banków otrzyma pomoc państwową, jego szefowie będą ukarani. Konsekwencje złego zarządzania poniosą również jego akcjonariusze.

Ze względu na wyjątkową sytuację, Komisja Europejska będzie musiała tymczasowo w bardziej elastyczny sposób podchodzić do sprawy zadłużenia państw i przedsiębiorstw.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła, że każde z państw musi samo wziąć na siebie odpowiedzialność za skutki kryzysu, nie obciążając innych krajów i szanując zasady międzynarodowej konkurencyjności. Jako negatywny przykład wskazała Irlandię, gdzie rząd dał bankom nieograniczone gwarancje.

Uczestnicy spotkania wezwali także do jak najszybszego zwołania międzynarodowego szczytu, w celu położenia fundamentów pod nowy światowy system finansowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.