Facebook Google+ Twitter

Państwa z grupy G20 pomogą światowej gospodarce

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-14 21:33

Państwa wchodzące w skład grupy G20 są zdecydowane udzielić światowej gospodarce znacznej i długotrwałej pomocy. Komunikat opublikowany po obradach ministrów finansów i prezesów banków centralnych państw G20 nie podaje jednak żadnych szczegółów. Nie wiadomo, o jakiej skali pomocy mowa, ani w jakim stopniu będzie ona koordynowana przez międzynarodowe instytucje finansowe, zamiast - jak dotąd - przez poszczególne rządy.

Ministrowie i prezesi spotkali się w Horsham w Wielkiej Brytanii, by radzić nad sposobami opanowania obecnego kryzysu gospodarczego.

We wcześniejszych doniesieniach mowa była o poważnych rozbieżnościach między Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią, a Niemcami i kilkoma innymi państwami Unii. Anglosasi opowiadają się za uruchomieniem dalszych bodźców finansowych i fiskalnych w celu pobudzenia popytu, podczas, gdy Niemcy podkreślają konieczność znacznie ostrzejszych regulacji prawnych na rynkach finansowych i sprawdzenia, czy dotychczasowa pomoc rzeczywiście przynosi efekty.

Pewne spory wzbudziła kwestia dofinansowania Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Tak zwana grupa BRIC - Brazylia, Rosja, Indie i Chiny - domaga się zmiany systemu głosowania w Funduszu, zdominowanego przez USA i Unię Europejską.

Grupę G20 tworzy 19 państw oraz Unia Europejska. Celem jej powołania była dyskusja nad wspólną polityką finansową. Jej członkowie spotykają się co roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.