Facebook Google+ Twitter

Państwo nie powinno dbać o interesy zagranicznych inwestorów!

Globalny kapitalizm polega na tym, że państwa chronią interesy zagranicznych "inwestorów" zamiast interesu publicznego. Tą bardzo złą drogą poszła też Polska.

Sonda

Czy państwo powinno dbać o interesy zagranicznych inwestorów?

Od czasu, kiedy świat został zdominowany przez globalny kapitalizm, gospodarka większości państw świata została uzależniona od napływu zagranicznego kapitału, który dyktuje swoje warunki rządzącym.

Jestem przekonany, że nie istnieją żadne przesłanki, aby globalne koncerny były lepiej traktowane, aniżeli rodzime firmy. Jednak w Polsce od wielu lat jest inaczej. Zagraniczne koncerny korzystają z wieloletnich wakacji podatkowych, które mogą sobie stale wydłużać- poprzez zmianę nazwy firmy zanim minie okres po którym ulgi te wygasają. W ten sposób korporacje w sposób jak najbardziej legalny, oszukują fiskusa a co za tym idzie i podatników, lokując zyski w rajach podatkowych.

Stało się to możliwe, dzięki powszechnej korupcji w aparacie władzy i ogłupiającej neoliberalnej propagandzie, która większość obywateli pozostawia w stanie błogiej nieświadomości tego, że za te ulgi oni sami będą musieli zapłacić. Uzależnienie gospodarki od napływu zagranicznych inwestycji jest bardzo szkodliwe, gdyż nie ma gwarancji, że Ci zagraniczni "inwestorzy" nie wycofają swojego kapitału, doprowadzając do załamania gospodarki oraz nie przeniosą produkcji tam gdzie będzie to jeszcze bardziej opłacalne. W pierwszym przypadku może to spowodować kryzys gospodarki w drugim zaś zwiększenie bezrobocia. Obecny globalny kryzys finansowy najlepiej to pokazuje.

Korporacyjne media w Polsce jeszcze niedawno cieszyły się, że zagraniczni "inwestorzy" opuszczają Włochy i Irlandię i przenoszą produkcję do Polski. Jak sami twierdzą robią to dlatego, ponieważ w Polsce jest taniej i urzędnicy lepiej "rozumieją" ich oczekiwania. Jednak obecnie docierają informacje że w Polsce pracownicy jednak są zbyt kosztowni i produkcję należy przenieść do Rumunii. http://www.pb.pl/2/a/2009/05/18/Sumitomo_ucieka_do_Rumunii?readcomment=1

Takie sytuacje będą się powtarzać- globalny koncern będzie poszukiwał maksymalizacji zysku bez względu na koszty społeczne, które poniesie państwo. Dzieje się tak, ponieważ tego właśnie oczekują udziałowcy. Społeczność lokalna jest potrzebna wyłącznie do kupowania produktów koncernu. Zysk koncernu jest tym większy im większe koszty jego działalności uda się przerzucić na społeczeństwo. Nie można budować zdrowej gospodarki na kapitale, który może w każdej chwili odpłynąć i produkcji która w każdej chwili może zostać przeniesiona. To tak jakbyśmy chcieli zbudować domek na piasku. Dlatego tak ważne jest, aby skończyć z uprzywilejowanym traktowaniem zagranicznego kapitału.

To jasne, że globalne koncerny będą dbały wyłącznie o interesy swoich udziałowców. Jednak rolą państwa jest dbanie o interes publiczny a nie ochrona interesów globalnego kapitału. Stąd potrzeba nam mądrych i odważnych przywódców, którzy będą wspierać rodzimych producentów a z zagranicznymi "inwestorami" będą potrafili prowadzić twarde i otwarte negocjacje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.