Facebook Google+ Twitter

Państwo pomoże przy kupnie mieszkania

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-10-09 07:36

Nowe przepisy to szansa dla rodzin z małych i średnich miast. Przez kilkanaście miesięcy w ogóle nie będą płacić odsetek od kredytu. A co potem?

fot. Maciej DudzikNa wsparcie przy zdobywaniu pierwszego lokum nie mogą liczyć samotni, którzy nie wychowują dzieci, oraz żyjący bez ślubu. Mieszkańców dużych miast w praktyce wykluczają limity, uzależnione od wartości mkw.

Po preferencyjny kredyt będzie się można wybrać do jednego z banków, które podpiszą umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Czekają one jeszcze na rozporządzenie ministra budownictwa.
– Przewidujemy, że zostanie ono wydane do końca tego roku – informuje Beata Dąbrowska, rzecznik resortu budownictwa.
Mechanizm ma działać tak, że państwo będzie dokładać do odsetek przez osiem lat spłacania pożyczki. Według szacunków, ulga zmniejszy raty w tym czasie o jedną trzecią.
– Taki kredyt stanie się tańszy od zaciągniętego we frankach – twierdzi Maciej Kossowski z firmy Expander.
Jego zdaniem, banki nie zmienią natomiast sposobu określania zdolności kredytowej, bo po ośmiu latach klienci będą przecież musieli spłacać pożyczkę bez żadnych ulg.

Ilu Polaków może skorzystać z pomocy państwa? Ludzie związani z branżą budowlaną są sceptyczni. – Niewielu. Mamy za mało mieszkań i dlatego ceny szybko rosną – komentuje Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Według niego, rząd mógłby ludziom pomóc skuteczniej, gdyby uprościł przepisy i zadbał o nowe tereny pod budownictwo. Wtedy kupno mieszkania byłoby łatwiejsze dla wielu Polaków. •

Tylko małe lokum

Państwo będzie dopłacać do 50 mkw. w mieszkaniach o powierzchni nie większej niż 75 mkw. i w domach o powierzchni poniżej 140 m.

Janusz Michalczyk - Słowo Polskie Gazeta Wrocławska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.