Facebook Google+ Twitter

Państwo sprzeda akcje, które pozostały po prywatyzacji spółek

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-10 16:41

Resort skarbu chce do końca roku sprzedać tak zwane "resztówki" akcji, które pozostały w jego posiadaniu po procesach prywatyzacyjnych. Niewielkie udziały skarb państwa posiada w 24 spółkach giełdowych i ponad 200 firmach spoza publicznego obrotu.

Rzecznik ministerstwa skarbu Maciej Wewiór w rozmowie z IAR zaznaczył, że są to minimalne udziały, które nie dają żadnego wpływu na zarządzanie spółkami, a często utrudniają jedynie pracę resortu, który ma przez nie pewne zobowiązania. Wymaga to na przykład zatrudnienia nadzorujących urzędników, a korzyści są żadne.

Maciej Wewiór podkreślił, że w niektórych przypadkach ze sprzedaży "resztówek" można uzyskać całkiem sporo wpływów do budżetu, tym bardziej, że giełdowe notowania idą w górę. Rzecznik podkreślił, że resort ruszył z nową formą współpracy z domami maklerskimi. Maklerzy przychodzą do ministerstwa ze swoją propozycją i jeśli jest ona rynkowa i spełnia wymogi, resort pozwala im szukać nabywców na swoje pakiety. W ten sposób sprzedano na przykład 8 z 10 milionów posiadanych przez państwo akcji Pekao SA.

Maciej Wewiór zaznaczył, że większość przychodów z prywatyzacji rząd zamierza jednak uzyskać z dużych projektów - tak zwanej pierwszej grupy chemicznej, prywatyzacji energetyki oraz Giełdy Papierów Wartościowych.

W tym roku rząd chce, aby do budżetu z prywatyzacji wpłynęło około 12 miliardów złotych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.