Facebook Google+ Twitter

Państwo środka

Tak nazwały się, i to wieki przed nasza erą, Chiny, o których wiemy mało, albo nic. Co prawda ostatnio ukazują się książki, i to dobre, o różnych chińskich cesarzowych i filmy o nich, ale mało tego.

Chiny, największa potęga świata, uważały się przez tysiące lat za jego centrum, a w cesarskim pałacu w Pekinie do dziś jest biały krąg – miejsce, gdzie zasiadał cesarz uważany za pępek świata.
Ostatnio pewne biuro podróży zaproponowało mi dowolną wycieczkę dokądkolwiek na świecie, w zamian za tekst o jakimś kraju, będącym w ich ofercie. Napisałam o Tunezji, do której serdecznie zachęcam, a wybrałam Chiny, bo nigdy nie byłam, a zawsze mnie fascynowały i sporo o nich czytałam.

Przez dwa tygodnie będę leciała z miasta do miasta, bo wycieczka nazywa się cudnie: „Calutkie Chiny”. Porę wybrałam nie najlepszą, bo będą upały, ale po Australii w grudniu nic mnie nie złamie.
Wiem już wszystko. Że gotowane węże w zupie są niesmaczne, a frytki ze skorpionów takie sobie. Że chińska kuchnia na miejscu niewiele ma wspólnego z tą, którą znam ze Stanów i u nas. Że wszyscy plują na ulicy, bo z pustyni wieje drobniutki pył. (Nie wiem, czy się przemogę i popluję). Że można się targować do upadłego i zejść z ceny tysiąca do 20 juanów. / Fot. Rys. Hanna Bakuła

I co najważniejsze, że przy murze chińskim są wypożyczalnie rowerów, na których można po nim jeździć.

Chińska estetyka uważna jest u nas za kiczowatą, a ja pisałam pracę magisterską o kiczu, więc chętnie się zderzę z ich pomysłami na zestawienie kolorów. Aż mnie ciarki przechodzą na myśl, że zobaczę terakotową armię naturalnej wielkości i kupię sobie kołdrę z jedwabnych wyczesek, ważącą 5 dekagramów.

Jak wrócę, zaraz napiszę, jak jest naprawdę. Na razie uczę się wymawiać dziękuję i dzień dobry, bojąc się trochę przemieszczania, bo przelecenie samolotem caluśkich Chin i nocowanie co dzień w innym mieście wydaje się ponad moje siły, ale może wrócę, mówiąc biegle po mandaryńsku, z grupą chińskich przyjaciół? •

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.