Facebook Google+ Twitter

Państwo szykanuje ubogich rodziców i mnoży sieroctwo?

27 stycznia 2013 roku, TVP w wydaniu głównym Wiadomości pokazało historię ("Za biedni na dziecko") młodego, ubogiego małżeństwa, któremu Sąd odebrał dziecko i przekazał je rodzinie zastępczej.

http://www.tvp.pl/publicystyka/programy-informacyjne/wiadomosci/najciekawsze-materialy/za-biedni-na-dziecko/9893336 / Fot. kadr z programu TVP1 Wiadomości"Co jakiś czas słyszymy o takich dramatach i zawsze mamy nadzieję, że to ostatni raz. Ale niestety - tym razem w Gdyni sąd odebrał rodzicom 2-miesięcznego synka. Chłopiec najpierw trafił na leczenie do szpitala, a stamtąd do rodziny zastępczej. Sąd uznał, że "rodzice nie są w stanie zabezpieczyć niezbędnych potrzeb materialnych" dziecka."
Polska powołuje kolejne instytucje dla ochrony dziecka. Niestety sytuacji związanych z odbieraniem dzieci biednym rodzinom jest zaś coraz więcej. Nasuwa się konkluzja, że państwo mnoży instytucje, by łatwiej wyśledzić dziecko w ubogiej rodzinie i je zabrać. To niewiarygodne, lecz wskazują na to bulwersujące mnie fakty, które do nas docierają. A ile podobnych zdarzeń do nas nie dociera?

http://www.tvp.pl/publicystyka/programy-informacyjne/wiadomosci/najciekawsze-materialy/za-biedni-na-dziecko/9893336 / Fot. kadr z programu TVP1Państwo i Sądy nie karzą więzieniem urzędników za brak skutecznej opieki nad ubogimi, za brak ich działań w kierunku niesienia pomocy. Urzędnicy działają w przeciwnym kierunku. Sądy również. Może dlatego, że łatwiej i prościej odebrać dziecko, niż podjąć starania wspomagające biedną rodzinę.

Te przypadki to nie wynik błędów pojedynczych ludzi. To błąd systemu, w którym brak odpowiedzialności zaczyna się u tych tworzących prawo.

http://www.tvp.pl/publicystyka/programy-informacyjne/wiadomosci/najciekawsze-materialy/za-biedni-na-dziecko/9893336 / Fot. kadr z programu TVP1 WiadomościA ono stanowi:
- że koszt pobytu w więzieniu wynosi ok 3000 złotych miesięcznie;
- koszt utrzymania dziecka w domu dziecka wynosi ok 3000 zł miesięcznie
- pomoc finansowa na dziecko w rodzinie zastępczej - od 700 do 1000 zł miesięcznie
- pomoc dla ubogich, gdy ich dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 351 złotych na osobę - nie może przekroczyć 420 złotych; dodatkowo ubogi może się ubiegać o pomoc na pokrycie (do 70 procent) kosztów mieszkania. Wysokość zasiłku rodzinnego oscyluje między 50 zł a 70 zł na jedno dziecko.

Wcale nie hipotetyczny przykład pomocy dla rodziny, w której żona nie pracuje, urodziła dziecko, wcześniej nie pracowała, a mąż jest szczęśliwcem na 3/4 umowy śmieciowej a' 1200 netto, czyli dochód w rodzinie przekracza 351 złotych na osobę. Rodzina z wdzięcznością otrzymuje stałą pomoc od państwa w kwocie ok 50 zł.

Z jednej strony państwo twierdzi, że pomoc ubogim w oferowanych kwotach jest wystarczająca a z drugiej strony, instytucje opieki społecznej i sądy wskazują, że pomoc "nie zabezpiecza niezbędnych potrzeb materialnych dziecka".źródła:
- Za biedni na dziecko - materiał wyemitowany w głównym wydaniu Wiadomości ( http://www.tvp.pl/publicystyka/programy-informacyjne/wiadomosci/najciekawsze-materialy/za-biedni-na-dziecko/9893336)
- http://jmmaksiu.wordpress.com/2012/03/29/rosnie-koszt-utrzymania-wieznia/ - materiał o kosztach utrzymania więźniów
- http://pomocspoleczna.ngo.pl/x/121990
- http://www.se.pl/twoje-pieniadze/poradnik-se/komu-przysuguja-zasiki-z-pomocy-spoecznej_153995.html
- http://dziecko-i-prawo.wieszjak.pl/rodzina-zastepcza/208707,Pomoc-pieniezna-dla-rodzin-zastepczych.html
- http://dziecko-i-prawo.wieszjak.pl/rodzina-zastepcza/288327,2,Wynagrodzenie-dla-rodzin-zastepczych-2012.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Minister Gowin zabrał się za nprawę PRAWA. Od Rzecznika Rodziców (niezależnego stowarzyszania( otrzymałem wiadomośc, które część przytaczam:
Na początek dobra informacja. Na naszą prośbę resort sprawiedliwości przygotował zmianę w Kodeksie Rodzinnym. Minister Gowin zgodził się wprowadzić przepis, który uniemożliwi odbieranie dzieci z powodu biedy więcej o naszej propozycji i projekcie zmian

Aby pomóc rodzinom, które już dziś są pochopnie pozbawiane dzieci, uruchomiliśmy 1 lutego Telefon Wsparcie Rodziców. - Od początku obserwujemy duże zainteresowanie tą formą pomocy. Pomagamy m. in. poprzez wsparcie psychologiczne, monitorowanie działań sądów, kontakt ze specjalistami oraz nagłośnienie w mediach.

- Najbardziej dramatyczna sprawa dotyczy matki, której odebrano 4miesięczną córeczkę, po tym jak zgłosiła się z nią do szpitala z rotawirusem. Asystent rodziny i kurator społeczny nie widzą podstaw do odebrania dziecka. Dziewczynka od wielu dni przebywa w domu małego dziecka, 60 km od domu. Jesteśmy w stałym kontakcie z rodziną, organizujemy pomoc prawną oraz środki na sfinansowanie dojazdów matki do dziecka. - O pozostałych sprawach, w których pomagamy można przeczytać TUTAJ...

Kazdy może wspomóc stowarzyszenie : http://www.rzecznikrodzicow.pl/
Jak równiaż RATOWAĆ MALUCHY.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krystian Jamróz Dzisiaj 22:05
Wskazałem na źródło dotyczące sprawy. Nie znałem innych okoliczności. Źródło, na które Pan wskazuje, może się okazać tak samo wiarygodne jak materiał wyemitowany w Wiadomościach TVP1. Oba materiały to jakby spojrzenia na tą samą sprawę z dwóch przeciwległych biegunów.
Mój artykuł przywołuje ponadto inne źródła i inne dane dotyczące tematu opieki nad dzieckiem, szczególnie osób ubogich.
We wszystkich aspektach poruszanych problemów wskazane są źródła skąd czerpałem wiedzę.
Prawdą jest, że materiał jaki obejrzałem w Wiadomościach bardzo mocno mnie wzburzył. Nie mniej w moim artykule poruszony przypadek jest wątkiem w kierunku bardziej ogólnego spojrzenia na sprawę opieki państwa nad dzieckiem.
Nie wiem czy Pan postrzega to inaczej. Jej obraz (opieki) przedstawiłem, starając się poprzeć go faktami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Panie Krystianie , ale jaki tytuł ?
Okazuje się ,że państwo uratowało dziecko . [ tata z wyrokiem 4 lata też był na wikcie 3000 tys ]
Nie odwiedzali dziecka w szpitalu .
Pierwsze dziecko porzucili .
Zanim napisze się tendencyjny art warto zajrzeć jak było naprawdę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejny materiał napisany na podstawie nie sprawdzonych faktów a powielający z góry założony punkt widzenia. Rzeczywistość jest trochę bardziej prozaiczna a wygląda tak:
http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35636,13312229,Sprawa_Enrique__Sad_mial_racje_odbierajac_dziecko.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzegorz Wink - związki partnerskie są w największym stopniu "szlagierem" tu na W24 dla osób reprezentujących środowisko zbliżone do PiS.- czy nie uważa pan, że to takie naiwne i głupiutkie stwierdzenie? Przecież to kolejny temat zastępczy dla rządzącej ekipy. Z tego co zauważyłam to posłowie innych nacji politycznych częściej mówią o "związkach" niż posłowie PiS.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do roman koźmiński - związki partnerskie są w największym stopniu "szlagierem" tu na W24 dla osób reprezentujących środowisko zbliżone do PiS. Czemu np Maria Czerw wiecznie o nich pisze artykuły zamiast zająć się biednymi?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.01.2013 13:36

@Panie Andrzeju, najpierw sięgam do tych artykułów, których tytuły znajdują się w rubryczce z lewej strony - 'Ostatnie komentarze'. Reszta strony utrudnia wyłowienie interesującej pozycji, gdyż za mocno bije po oczach czarnymi ramkami, literami różnej wielkości, brakiem porządku, po prostu chaosem.

Potem klikam kolejno w: Najnowsze, Komentowane, Galerie na górnym panelu. Popularne pomijam, gdyż arty wiszą w nim zbyt długo i są zwyczajnie już stare; również bagatelizuję stronę główną, gdyż to samo znajdę w Najnowszych i w Komentowanych. Właściwie nie rozumiem, dlaczego art, który trafił na główną, jeszcze tkwi w Najnowszych? Moim zdaniem jest to strata miejsca.

Podejrzewam, że nie jestem odosobniona w takim poruszaniu się po serwisie, dlatego bardzo Panu dziękuję za wpisanie pierwszego komentarza.
Pozdrawiam - gra.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.01.2013 11:25

Wstrząsające bo prawdziwe.
O tych sprawach się milczy, bo bezpieczniej uwagę społeczeństwa zająć skandalami i skandalikami niźli sprawami mogącymi odchudzić portfele Władzi (= władzy czyli rządzącym).
Czy przy okazji związków partnerskich nie uciekają nam problemy równie ważne?

Właśnie ostatnio coś ważnego zatwierdzono, ale o tym sza!

Panie Robercie, szacun i +5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla tych, którzy do szczęścia potrzebują danych statystycznych:
http://www.wprost.pl/ar/386101/Dzieci-w-Polsce-skazane-na-biede/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przecież ta biedota "musi istnieć" (wiem, że to brzmi okrutnie) w modelu gospodarki pod tytułem "liberalizm gospodarczy".
Jeśli jej nie będzie, to nikt nie będzie chciał pracować za grosze i Polska przestanie być "dostarczycielem taniej siły roboczej" do czego zostaliśmy przez Balcerowicza i jego kumpli ukierunkowani po 89 roku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.