Facebook Google+ Twitter

Państwo w państwie - wraca sprawa abp Paetza

Sprawa, która rodzi wątpliwości nawet wśród wysokich dostojników kościelnych. Cofniecie przez Watykan zakazów nałożonych przed ośmiu laty na abp Juliusza Paetza po "niesławnej" aferze spowodowało rezygnację arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

http://wyborcza.pl/1,75478,8029832,Albo_Paetz__albo_ja.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 19.06.2010 13:34

Najprawdopodobniej coś drgnęło w tej sprawie - http://kontra.salon24.pl/196529,episkopat-pod-sciana-abp-paetz-nadal-banita - http://www.tvp.info/informacje/swiat/abp-paetz-nie-zostal-zrehabilitowany/1996473

Komentarz został ukrytyrozwiń

Papież stoi tak wysoko nad królem, jak człowiek nad bydlęciem mawiał papież Aleksander VI .
Ale to właśnie Polska od wieków jest traktowana jako prywatny folwark Watykanu.
Arogancji Watykanu w dużym stopniu sami jesteśmy winni swoja służalczą postawą, nadgorliwością, której najbardziej ewidentnym dowodem jest konkordat. Zawarty w 1993 ze Stolicą Apostolską ogranicza suwerenność naszego państwa uznając, że gwarancje ustawowe są nie wystarczające dla interesów Kościoła w Polsce. Zrobiono to, wbrew postępowemu stanowisku kurii rzymskiej, za pomocą ortodoksyjnych katolików o prawicowej orientacji politycznej i takich że polityków ( rząd H. Suchockiej). Konkordat nakłada na obywateli znaczne obciążenia finansowe, jest sprzeczny z konstytucyjną zasadą rozdziału kościoła od państwa, gwałci zasadę równouprawnienia wyznań i zasadę suwerennej autonomii świeckich i wierzących. Zakłamanie, nieustanny bałagan w polityce, korupcja, nietolerancja oraz odradzająca się kościelna cenzura i szantaż wobec postaw niekatolickich ( abp Pieronek prowokująco pyta przeciwników nauczania religii w szkole: chcecie wojny? ) - to wszystko w istotnej mierze jest wynikiem rozpanoszenia się w poczuciu bezkarności chronionych konkordatem kościelnych pasożytów, którzy tylko oficjalnie nas kosztują przynajmniej 6 mld PLN rocznie. Nieoficjalnie pewnie drugie tyle.
Obecną aferę rozumiem jako testowanie czujności Polski, ale papież zapewne pragnie odreagowania konieczności przepraszania świata za księżowską pedofilię. Duma i buta hierarchii kościelnej źle znosi każde przyznanie się do winy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska od wieków jest traktowana jako prywatny folwark Watykanu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cofniecie zakazów nałożonych przez Jana Pawła II, jest swoistą, niczym nie zasłużoną rehabilitacją abp Paetza. Niektórzy skrzywdzeni przez biskupa duchowni odstąpili od dalszego nagłaśniania sprawy i dochodzenia prawdy, właśnie ze względu na sankcje, jakie spotkały biskupa. Decyzja Kongregacji jest więc pogwałceniem praw tych poszkodowanych oraz przejawem perfidnej, obrzydliwej hipokryzji środowiska kościelnego, tym bardziej, że jeszcze niedawno obecna głowa kościoła przepraszała za liczne, dotąd ukrywane przypadki pedofilii wśród księży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Biblijne wymagania wobec nadzorców zboru (gr. "episkopos", spolszczone "biskup") są wysokie i zostały explicite ujęte np. w Liście 1 do Tymoteusza 3:1-7 > http://biblia.apologetyka.com/read/?numbered=1&strongs=0&format=0&q=1Tm+3%3A1-7&bible=wh&bible=bt&bible=bw&bible=ns&showrefs=0&polish=1&footnotes=0
Jednym z nich jest: "powinien też cieszyć się dobrym imieniem u tych, którzy do nas nie należą, aby nie narazić się na zarzuty". Innymi słowy nawet osoby spoza zboru chrześcijańskiego powinny szanować osobę, którą zamianowuje się nadzorcą. Cóż zatem, gdy wśród nie tylko współwyznawców, ale również innych nadzorców (biskupów) ma się zaszarganą opinię? (Nawiązuję tu do zdania wyrażonego przez Stanisława Gądeckiego - w artykule źródłowym).
Co więcej, brak poszanowania dla biblijnych wytycznych takich, jak ta powyższa, widoczny u najwyższych hierarchów, mających świecić przykładem - każe zastanowić się nad tym, ile wspólnego ze zborem naśladowców Jezusa z pierwszego wieku n.e. ma reprezentowana przez nich instytucja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.