Facebook Google+ Twitter

Państwo zwiększa wpływy w spółkach energetycznych

Rząd zwiększa udziały państwowych firm w rynku. Nadzorowane przez resort skarbu przedsiębiorstwa odkupiły spółki energetyczne sprywatyzowane 10 lat temu.

Tauron oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odkupiły od Vattenfalla firmy, które zostały sprywatyzowane 10 lat temu. Z węglowych inwestycji w Polsce zrezygnował także koncern szwedzki.

Jak twierdzą analitycy, w przypadku transakcji ze Szwedami, kupcy przepłacili łącznie o 2,5 mld zł.

''Obie transakcje to dowód na to, że spółki rozwijają się na podstawie czysto biznesowych kalkulacji'' - komentuje minister skarbu, Aleksander Grad.

Według Wiktora Wojciechowskiego, eksperta Forum Obywatelskiego Rozwoju, transakcje te budzą wiele wątpliwości. "W ich wyniku prywatyzacja sektora energetycznego się cofnęła. Więcej majątku trafi pod kontrolę spółek będących w rękach polityków. Analizy pokazują, że takie spółki są znacznie gorzej zarządzane, a to wpływa na ich efektywność'' - twierdzi Wojciechowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wojciech Karpiński
  • Wojciech Karpiński
  • 24.08.2011 22:13

Wreszcie gra rynkowa i trochę bezpieczeństwa energetycznego. Ceny po 10 latach także uległy zmianie. Udziały państwa w spółkach energetycznych mają znaczenie strategiczne. Proces odkupowania sprywatyzowanego majątku można obecnie obserwować na Węgrzech.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tanio sprzedać - drożej odkupić. To się nazywa polityka gospodarcza (nie)rządu RP. Możnaby się zapytać gdzie poszła ta kasa? Wiadomo do naszych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.