Facebook Google+ Twitter

Państwowa pomoc dla osób niepełnosprawnych

Współautorzy: Marta Wróbel

Rodzice dzieci niepełnosprawnych borykają się z problemami finansowymi. Niepełnosprawne osoby dorosłe często nie mogą podjąć pracy. Jakie świadczenia im przysługują?

 / Fot. ANDRZEJ GRYGIEL /PAPZasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest w celu częściowego pokrycia wydatków związanych z koniecznością zapewnienia osobie niepełnosprawnej, niezdolnej do samodzielnej egzystencji, opieki i pomocy osoby trzeciej.

Świadczenie to przysługuje: niepełnosprawnemu dziecku (do 16. roku życia); osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i ma orzeczoną niepełnosprawność w stopniu znacznym; osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i ma orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym, pod warunkiem że niepełnosprawność (bez względu na jej stopień) powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia; osobie, która ukończyła 75 lat życia (bez żadnych innych warunków). (źródło: praca.gazetaprawna.pl)

Zasiłku pielęgnacyjnego nie otrzymają osoby przebywające w rodzinie zastępczej lub instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, jeżeli pobyt taki w całości lub częściowo jest finansowany z budżetu państwa oraz osoby uprawnione do dodatku pielęgnacyjnego. (źródło: zasilki.wieszjak.pl)

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustalane jest na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane na czas określony - wtedy zasiłek przyznawany jest na ten okres. Podstawą do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego jest orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wydane przez zespół orzekający o niepełnosprawności.

Zasiłek pielęgnacyjny jest wypłacany w kwocie 173,10 złotych i wynosi tyle, ile dodatek pielęgnacyjny. Nie będzie on waloryzowany co roku, ale weryfikowany co trzy lata, podobnie jak pozostałe świadczenia rodzinne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

5* cieplutko pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięknie Madziu! Bardzo ciekawy artykuł, przydatne informacje są w nim zawarte!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agnieszko ... Jak piszą dziewczyny ... od 1 marca 2010r. wynosi 593,28 zł, to napewno dostaniesz w tym miesiącu więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Agnieszko, a zasiłku pielęgnacyjnego nie dostajesz? To należy złożyć wniosek do stosownej instytucji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.03.2010 18:10

A to dziwne, bo ja i moje koleżanki niepełnosprawne i koledzy otrzymujemy tylko 540 złotych renty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem co napisać, ale dam swój przykład. 86-letnia schorowana mama i 53-letni ja niepełnosprawny, pisałem o tym artykuł że gdyby nie sąsiedzi to by nas jasny szlag trafił. 150 zł. to czasami jedna recepta, dobrze że mama potrafi gospodarzyć rentami, a ja lubię jeść wszystko. Nie musi być zawsze mięso z surówką do obiadu, lubię naleśniki, placki ziemniaczane itp. tak że jestem tani w żywieniu, a ubrać mam się w co. Gorzej jak ktoś ma chore dzieci, opłata za leki i rehabilitacje jest kolosalna. Dziecko też musi zjeść słodycze, owoce i inne witaminy, czekolada też dziecku potrzebna bo zawiera lecytynę czyli to co potrzebne do życia. Wśród wielu bzdurnych wymogów unijnych, szkoda że nikt nie wpadł na pomysł żeby wypłaty, renty i emerytury dorównać do wymogów unijnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przydatne są takie informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.