Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Państwowa pomoc dla osób niepełnosprawnych

Magdalena Wróbel
Magdalena Wróbel
Rodzice dzieci niepełnosprawnych borykają się z problemami finansowymi. Niepełnosprawne osoby dorosłe często nie mogą podjąć pracy. Jakie świadczenia im przysługują?

Zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny przyznawany jest w celu częściowego pokrycia wydatków związanych z koniecznością zapewnienia osobie niepełnosprawnej, niezdolnej do samodzielnej egzystencji, opieki i pomocy osoby trzeciej.

Świadczenie to przysługuje: niepełnosprawnemu dziecku (do 16. roku życia); osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i ma orzeczoną niepełnosprawność w stopniu znacznym; osobie niepełnosprawnej, która ukończyła 16 lat i ma orzeczoną niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym, pod warunkiem że niepełnosprawność (bez względu na jej stopień) powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia; osobie, która ukończyła 75 lat życia (bez żadnych innych warunków). (źródło: praca.gazetaprawna.pl)

Zasiłku pielęgnacyjnego nie otrzymają osoby przebywające w rodzinie zastępczej lub instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, jeżeli pobyt taki w całości lub częściowo jest finansowany z budżetu państwa oraz osoby uprawnione do dodatku pielęgnacyjnego. (źródło: zasilki.wieszjak.pl)

Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustalane jest na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności zostało wydane na czas określony - wtedy zasiłek przyznawany jest na ten okres. Podstawą do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego jest orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, wydane przez zespół orzekający o niepełnosprawności.

Zasiłek pielęgnacyjny jest wypłacany w kwocie 173,10 złotych i wynosi tyle, ile dodatek pielęgnacyjny. Nie będzie on waloryzowany co roku, ale weryfikowany co trzy lata, podobnie jak pozostałe świadczenia rodzinne.

Dodatek pielęgnacyjny
Przyznawany jest dla osób, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji albo ukończyły 75 lat. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji. Dla osób, które ukończyły 75 lat dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest przez organ rentowy z urzędu. (Źródło:) Wypłacany jest od 1 marca 2010 r. w kwocie 173,10 zł.

Świadczenie pielęgnacyjne

To inna forma pomocy rodzinom osób niepełnosprawnych. Przysługuje ona osobom, które zmuszone są do zrezygnowania z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem.

Uprawnieni do niego są rodzice dziecka, ale także opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka. Osoba, na którą ma być przyznane świadczenie musi posiadać: orzeczenie o niepełnosprawności z koniecznością stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby lub też orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Świadczenia pielęgnacyjnego nie otrzymają osoby sprawujące opiekę, jeżeli mają prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, renty socjalnej, emerytury lub renty, wymagające opieki dziecko, jeżeli przez co najmniej 5 dni w tygodniu przebywa w placówce zapewniającej całodobową opiekę oraz osoba sprawująca opiekę, jeżeli ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko. (Źródło: zasilki.wieszjak.pl)

Od 1 stycznia 2010 r. zostało zniesione kryterium dochodowe przy przyznawaniu tego świadczenia. Aby otrzymać zasiłek trzeba jednak spełniać pozostałe warunki. Wniosek należy kierować do urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej. Świadczenie to od 1 stycznia 2010 r.
będzie wypłacane w kwocie 520 zł
Renta socjalna

To świadczenie przysługuje osobie całkowicie niezdolnej do pracy, pełnoletniej. Ustalenie całkowitej niezdolności do pracy oraz czasu jej trwania dokonuje lekarz orzecznik ZUS na zasadach i w trybie określonym w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 2004 nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Jak czytamy na stronach ZUS-u: "W myśl tej ustawy, za całkowicie niezdolną do pracy uważa się osobę, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Przy ocenie prawa do tej renty nie jest istotne, kiedy powstała całkowita niezdolność do pracy, lecz to, aby niezdolność ta była skutkiem naruszenia sprawności organizmu, powstałego we wskazanych okresach."
Wysokość renty socjalnej
od 1 marca 2010r. wynosi 593,28 zł

Podatki

Osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie mają możliwość skorzystania z ulg przy podatku dochodowym. Jednak są, to bardzo zróżnicowane procedury i powinny być rozpatrywane indywidualnie przez urzędy, dlatego jeśli chcemy skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej najlepiej udać się do urzędu skarbowego gdzie uzyskamy informacje co, gdzie i ile możemy odliczyć.

* Komentarz autorek materiału

Są to na prawdę niewielkie kwoty, kiedy weźmiemy pod uwagę to, że aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem jeden z rodziców musi rezygnować często z dobrze płatnej pracy. A opieka nad dzieckiem nie trwa od tej do tej godziny, tylko jest to 24- godzinna ciężka praca. Trzeba pamiętać, że opiekunowie osoby niepełnosprawnej oprócz zwykłych kosztów utrzymania rodziny muszą zapewnić dziecku często kosztowną rehabilitacje, ale także opłacić dojazdy na nią. Dużo też kosztują lekarstwa i przedmioty pomocnicze w opiece nad chorymi osobami.
Łatwo więc obliczyć, że to, co otrzymują opiekunowie osób niepełnosprawnych od państwa, to tak naprawdę kropla w morzu potrzeb...

Współautor artykułu:

  • Marta Wróbel
od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto