Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16887 miejsce

Państwowe Muzeum na Majdanku - miejsce, które zmusi Cię do refleksji

O holokauście słyszałam dużo, jednak wiedza, którą posiadałam poukładała się w spójną całość dopiero po zwiedzeniu obozu koncentracyjnego na Majdanku.

"stroje" żydowskich więźniów. / Fot. Róża M.Spacer w takie dni jest piękny sam w sobie, a jeszcze piękniejszy gdy podczas jego trwania możemy zrobić coś, by się wewnętrznie wzbogacić. W jaki sposób? Na przykład poprzez doskonalenie swojej świadomości historycznej, która niestety w naszym społeczeństwie pozostawia dużo do życzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o młode pokolenie. Lekcje historii zwykle prowadzone są w sposób czysto teoretyczny i nie każdego są w stanie zaciekawić. Wiem, bo sama za historią nie przepadałam i wiedza przekazywana w taki właśnie sposób niekoniecznie do mnie trafiała. Co innego jeśli to o czym się uczymy, ujrzymy na własne oczy.

O holokauście słyszałam dużo, jednak wiedza, którą posiadałam poukładała się w spójną całość dopiero po zwiedzeniu obozu koncentracyjnego na Majdanku. Szczerze powiedziawszy tragedia Żydów więzionych w tymże obozie dotarła do mnie dopiero, gdy na własne oczy zobaczyłam warunki w jakich żyli więźniowie. Dodatkowo eksponaty, które można zobaczyć w tym momencie w muzeum są naprawdę drastyczne i mocno poruszające! Tony butów byłych więźniów uświadomiły mi, ilu niewinnych ludzi przeżywało niewyobrażalne katusze. Dane o liczbie zamordowanych dają dużo do myślenia! Osoby wrażliwe na pewno długo nie będą mogły dojść do siebie po wizycie na Majdanku. Gablota z zabawkami i przypalonymi lalkami zabieranymi niewinnym maluchom robi swoje. Widok szubienicy także nie należy do codziennego...

Zachęcam wszystkich, by w miarę możliwości wykorzystali swój cenny czas na zwiedzenie tego muzeum, zwłaszcza teraz, gdy pogoda sprzyja wychodzeniu z domów. Nastrój podczas zwiedzania z pewnością nie należy do najweselszych, jednak uważam, że mimo wszystko powinniśmy być świadomi jak wyglądało życie podczas zagłady. Taka wędrówka daje dużo do myślenia. W pewnych momentach nasze problemy stają się takie błahe... Serdecznie polecam, zwłaszcza teraz, gdy eksponaty są naprawdę "odważne" i w sposób obrazowy odzwierciedlają losy żydowskich więźniów w czasach zagłady.

zabawki, odebrane najmłodszym więźniom. / Fot. Róża M.rzeczy osobiste więźniów. / Fot. Róża M.dokumenty, dowody osobiste. / Fot. Róża M. / Fot. Róża M.Karty do gry ręcznie wykonane przez więźniów. / Fot. Róża M.Przez całą długość jednego z pomieszczeń muzeum ciągnął się boksy po brzegi wypchane butami pozostałymi po żydowskich więźniach. Widok nie należy do najprzyjemniejszych. W pomieszczeniu da się także wyczuć specyficzny zapach. / Fot. Róża M. / Fot. Róża M.W tle pomnik na Majdanku. / Fot. Róża M.Teren obozu na Majdanku. / Fot. Róża M.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Spór dotyczy wyróżniania jednej grupy na tle innych. Nie widziałby pan nic złego, gdyby pisać o tragedii więźniów w Majdanku, i wymienić wszystkie grupy za wyjątkiem Żydów? Zaraz by się ruszyły głosy oburzonych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mieszkam w Lubinie KL Majdanek odwiedzałem wielokrotnie. Warto było to robić bowiem problematyka kacetów/w tym i lagrów sowieckich/ mnie interesuje. Podobno tylko w obozie na Majdanku zachowały się oryginalne komory gazowe /robią olbrzymie wrażeni/ Z tego co ustalono ogólna liczba ofiar tego obozu wynosi około 78 tysięcy/ z tego około 60 tys Żydów/ A tak na marginesie - doprawdy nie wiem co jest powodem przytoczonych tu sporów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Bartku, nie sądzę, żeby przypisywanie Autorce złych intencji (już nie mówiąc o obraźliwych epitetach) było dobrym punktem wyjścia do rozmowy. Dobrze, że podjęła taki temat, a jeśli pominęła istotne zagadnienie, to jest okazja to sprostować.
Natomiast żałuję, że redakcja ograniczyła się do usunięcia niemiłych komentarzy - może warto było zasugerować Pani Róży uzupełnienie tekstu, zwłaszcza że walczymy z pojawiającym się w zachodniej prasie określeniem "polskie obozy zagłady". Obóz lubelski to doskonały dowód na to, że Polacy również byli ofiarami zbrodniczego systemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To po co dział historia? I ze zwykłej uczciwości należałoby wspomnieć o więcej niż jednej grupie więźniów, bo nie była tragedia tylko Żydów, a po przeczytaniu tekstu można odnieść takie wrażenie. Dlatego też artykuł dostał ode mnie ocenę 1.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Celem mojego teksu nie była EDUKACJA a jedynie ZACHĘCENIE do zwiedzenia Obozu i zobaczeniu na własne oczy tego jak to wszystko wyglądało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak widać dla autorki tego pseudohistorycznego tekstu jedynymi godnymi upamiętnienia ofiarami byli więźniowie żydowscy. Pan Eugeniusz trochę "dobitniej" to określał, stąd usunięte komentarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tzw. Majdanek, czyli niemiecki obóz koncentracyjny w Lublinie, wiąże się z wydarzeniami szczególnie bolesnymi dla Polaków - z operacjami wysiedleńczymi na Zamojszczyźnie. To między innymi tutaj przywożono z obozów przesiedleńczych stłoczone w bydlęcych wagonach polskie dzieci, uznane za "bezwartościowe rasowo" (nieprzydatne do germanizacji).
Szkoda, że o dzieciach Zamojszczyzny mało kto pamięta...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Autorka wspomina tylko o więźniach żydowskich, tak jakby inni tam nie ginęli, co jest ogromnym zakłamaniem bo na niewiedzę zgonić tego nie można - na Majdanku opisano kto ginął w obozie. Dział historia tu zdecydowanie odpada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję Pani ! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I. Postanowienia ogólne

5. Zabronione jest przekazywanie do Serwisu Materiałów, Komentarzy, Wypowiedzi lub zamieszczanie wpisów na forum internetowym dostępnym w Serwisie zawierających treści sprzeczne z prawem, w tym naruszające prawa osób trzecich, lub Operatora (w tym w szczególności dobra osobiste, prawa autorskie, prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej lub inne) lub sprzeczne z zasadami współżycia społecznego lub dobrymi obyczajami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.