Facebook Google+ Twitter

Panteon Narodowy gotowy na przyjęcie urny z prochami Mrożka

W Krakowie dobiegają końca przygotowania do wtorkowego pogrzebu Sławomira Mrożka. W Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła dziś montowany był sarkofag z piaskowca, w którym złożona zostanie urna z prochami pisarza.

Fragment okładki Dzienników t. 3 Mrożka / Fot. Okładka książki Sławomir Mrożek będzie pierwszą osobą pochowaną w Panteonie Narodowym przy kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie przy ul. Grodzkiej. Urna z prochami pisarza spocznie w jednej z ośmiu krypt, datowanej na rok 1735. Zostanie umieszczona w sarkofagu z piaskowca o wymiarach dwa metry na metr i sto sześć centymetrów wysokości. Na nim będzie wykute imię i nazwisko pisarza, pełne daty jego narodzin i śmierci oraz słowo "pisarz".

Marek Wasiak prezes fundacji Panteon Narodowy oznajmił, że sarkofag jest już gotowy. W sobotę zakończyły się prace montażu sarkofagu w krypcie oraz uruchomienia wyjścia ewakuacyjnego z krypty.

Uroczyste pożegnanie Sławomira Mrożka zaplanowane jest na wtorek 17 września br. Ceremonia rozpocznie się od wystawienia urny z jego prochami oraz księgi kondolencyjnej w Barbakanie. Jest to nawiązanie do oprawy, jaką miał w 1927 r. pochówek sprowadzonych do Polski po latach szczątków Juliusza Słowackiego.

Czytaj także: Pogrzeb Sławomira Mrożka odbędzie się 17 września w Krakowie

Barbakan w Krakowie / Fot. Wikipedia Commons Następnie o godz. 12.30 urna zostanie przewieziona czarnym karawanem konnym Drogą Królewską spod Barbakanu do kościoła św. św. Piotra i Pawła, gdzie odprawione zostanie nabożeństwo żałobne. Będzie mu przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Oprawę muzyczną uroczystości zapewni Capella Cracoviensis. W tej części uroczystości weźmie udział rodzina Sławomira Mrożka, przyjaciele, współpracownicy pisarza oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Mieszkańcy będą mogli śledzić jej przebieg na telebimie ustawionym w pobliżu kościoła. Za pośrednictwem TVP2, która transmitować będzie przebieg uroczystości pogrzebowej w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie, także widzowie Dwójki będą mieli okazję uczestniczyć w ostatniej drodze autora "Tanga". Panteon ma być dostępny we wtorek dla mieszkańców Krakowa od godz. 15.30.

Czytaj także: Krypta Sławomira Mrożka w nowym Panteonie Narodowym w Krakowie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Dedykuję p. A. Chorążewiczowi wpis z księgi kondolencyjnej wyłożonej po śmierci pisarza w Urzędzie Miasta Krakowa: "Kondolencje należą się nam, bo straciliśmy kogoś, kto nas znał, rozumiał i umiejętnie pouczał, że nie jesteśmy wolni od wad, które są przede wszystkim śmieszne, choć często nas gubią".

Inne wpisy też podkreślały, że odszedł dramaturg światowej rangi, twórca, który pomagał Polakom zrozumieć samych siebie i wpływał na naszą świadomość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozpoczęły się uroczystości związane z pożegnaniem Sławomira Mrożka; urna z prochami pisarza została wystawiona w krakowskim Barbakanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z komentarza A. Chorążewicza wynika, że powinien wyruszyć dziś z Działdowa do Krakowa, aby dowiedzieć się od uczestników ceremonii pogrzebowej, dlaczego Polaków "ziębi i grzeje" ta ogólnopolska uroczystość. Z innych komentarzy tego pana wnioskuję, że raczej nic go nie ziębi i nie grzeje oprócz jego własnego ego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo sobie ceniłam jego twórczość .... szkoda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcin Plazewski, krótko, bo tema nie wart elaboratów. :)
Akurat w tym temacie raczej nie jestem hipokrytą ( nagości, intymności itp.) choćby z racji wykonywanego zawodu.

Nie skusiłem się aby oglądać w żaden sposób. gdyż raczej rzadko coś oglądam z premedytacją. Córka pozostawiła kanał i się "dzieło" zaczęło dziać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stanisławie, doda im to splendoru ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zastanawia, jako to się stało, że choć hierarchowie nie godzą się na pochówek z urną, jednak na pogrzeb Sławomira Mrożka pójdą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To będzie wydarzenie! Szkoda, że takie smutne i ostateczne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.