Facebook Google+ Twitter

Papierosy, co samoczynnie zgasną...

W tym roku Komisja Europejska przedłoży propozycję obowiązkowego wprowadzenia papierosów samogasnących we wszystkich 27 krajach UE. Mają uratować życie wielu ludzi. Na przykład tych, którzy zasypiają z papierosem w ustach.

Przeprowadzony w maju 2007 r. przez Eurobarometr sondaż „Stosunek Europejczyków do tytoniu” wykazał zauważalny spadek spożycia w porównaniu z ostatnim sondażem z 2002 r., choć 32 proc. Europejczyków w dalszym ciągu pali. Największy odsetek palaczy jest w Grecji (42 proc.) oraz na Łotwie, Węgrzech i w Bułgarii (po 36 proc). Szwecja może się poszczycić najniższym ich odsetkiem – 18 proc.

W styczniu 2007 r. Komisja rozpoczęła szeroko zakrojone konsultacje publiczne w sprawie najlepszych metod propagowania stref bez dymu w UE poprzez zieloną księgę „Ku Europie wolnej od dymu tytoniowego”. Komisja Europejska pomyślała o niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą zaprószenie ognia przez zwykły niedopałek. Z jej obserwacji wynika, że wielu palaczy ginie we własnym łóżku z "petem'' w ręku.

Papierosy powodują nie tylko zgony z przyczyn zdrowotnych. Dane z 14 państw członkowskich pokazują, że ponad 2000 osób ginie w pożarach wywołanych przez niedopałki. Komisja Europejska chce przedłożyć propozycję obowiązkowego wprowadzenia papierosów samogasnących we wszystkich 27 krajach UE.

Dla portalu tvn24 jeden z urzędników UE wyjaśnił tajniki produkcji samogasnących papierosów, mimo specjalnych standardów jakie muszą spełnić, technologia jest prosta i skuteczna. Samoczynnie gasnący papieros powstaje przez owinięcie go dwoma dodatkowymi papierkami, nasączonymi różnymi substancjami, zatrzymującymi żar papierosowy, a tym samym minimalizującymi ryzyko wzniecenia pożaru.

- Palę już od 40 lat i nigdy nie słyszałem dziwniejszego pomysłu. - mówi dla Wiadomosci24.pl pan Ryszard - Nigdy z nich nie zrezygnuję, żadne namowy, dni bez tytoniu itp. A czy wtedy będą droższe? - pyta ze strachem w oczach obywatel Unii Europejskiej - Jeśli nic się nie zmieni, to mi to nie przeszkadza.

Jest wiele zakazów dotyczących palenia papierosów w miejscach publicznych, są organizowane dni bez tytoniu, zakaz sprzedawania papierosów nieletnim, również są w sprzedaży gumy do żucia i plastry, które mają pomagać w zerwaniu z nałogiem, jednak jeśli palacz sam nie chce przestać palić, nikt go do tego nie zmusi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.