Facebook Google+ Twitter

Papierosy w drzwiach, lodówce, cieście, a nawet psiej budzie? Prezentujemy najciekawsze próby przemytu w 2014 roku

Pomysłowość przemytników nie zna granic. Funkcjonariusze Straży Granicznej niemal każdego dnia zatrzymują osoby, które próbują przewieźć do Polski nielegalny towar. Papierosy schowane w butelkach po mleku, akumulatorze czy w cieście to tylko niektóre z przykładów ich "kreatywności".

W 2014 roku Straż Graniczna ujawniła przedmioty pochodzące z przemytu o łącznej wartości prawie 190 mln zł. Niektóre z prób przewiezienia przez granicę nielegalnych towarów były wyjątkowo trudne do wykrycia. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prezentuje kilka z nich, które pomimo wielkiego wysiłku przemytników nie zakończyły się spodziewanym sukcesem.

Drzwi do papierosów

 / Fot. Materiał prasowyIle papierosów może zmieścić się w drzwiach? Jak okazało się podczas rutynowej kontroli, aż 11000 paczek. Kontrabanda, którą znaleziono w lipcu 2014 r. znajdowała się w naczepie pojazdu, którym podróżowało dwóch mężczyzn. Podczas szczegółowej kontroli funkcjonariusze znaleźli blisko 11000 paczek papierosów bez akcyzy, które umieszczone były we wnętrzu 20 przewożonych przez nich drzwi.

Każdy schowek jest dobry

 / Fot. Materiał prasowy W Warszawie funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali do kontroli drogowej trzy samochody. W trakcie sprawdzania pojazdów znaleźli papierosy ukryte w butelkach po napojach, kartonach po mleku, opakowaniach po chusteczkach higienicznych, w wędkach, gaśnicach. Nielegalny towar ukryty był również w skrytkach samochodowych, m.in. w obudowach akumulatorów, baku i nagrzewnicy.

Zobacz także: Saudyjski bloger publicznie wychłostany. Czeka go jeszcze 950 batów i 10 lat odsiadki. Wyślij list w jego obronie

Tort z nadzieniem tytoniowym

 / Fot. Materiał prasowyMandarynki, polewa czekoladowa i… papierosy. To przepis na ciasto świąteczne wykonane przez przemytników. W środku tego nietypowego tortu ukryte było 45 paczek papierosów.

Propan-butan i papierosy

 / Fot. Materiał prasowyFunkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej i Służby Celnej ujawnili papierosy bez akcyzy, ukryte pod osłonami zaworów cystern ze skroplonym gazem propan-butan. Papierosy schowane były w trzech z czternastu cystern z gazem, które wjechały na kolejowe przejście graniczne w Dorohusku.

Lodówki pełne tytoniu

 / Fot. Materiał prasowyWe wrześniu 2014 roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Hermanowic i Huwnik zatrzymali do kontroli samochód dostawczy przewożący lodówki. Już po rozpakowaniu pierwszej z nich okazało się, że wnętrze wypełniają papierosy z przemytu. Znaleziono je także w czterech pozostałych.

Papierosy z przemytu w psiej budzie

 / Fot. Materiał prasowyPodczas kontroli drogowej w sierpniu ubiegłego roku, strażnicy z Korczowej znaleźli w samochodzie 680 paczek papierosów bez akcyzy. Z rozmowy z kierowcą wynikało, że na jego posesji również może znajdować się nielegalny towar. Funkcjonariusze Straży Granicznej wspólnie z celnikami przeszukali dom znajdujący się w jednej ze wsi na terenie powiatu lubaczowskiego. Tam ujawniono aż 9 tysięcy paczek papierosów. Kontrabanda ukryta była w różnych dziwnych miejscach posesji m.in. papierosy były ukryte w podwójnych ścianach i w podwójnych podłogach w jednym z pomieszczeń gospodarczych. Pomysłowy 45-latek przygotował również specjalny schowek w schodach wejściowych do domu oraz w podłodze na strychu domu. Największe zdziwienie wywołało jednak szczególne miejsce. Okazało się, że nawet pies dzieli swoją budę z kilkuset paczkami papierosów z przemytu. Łącznie strażnicy ujawnili ponad 10 tysięcy paczek papierosów o wartości 121 tysięcy złotych.

Papierosowe kreacje

 / Fot. Materiał prasowyW kwietniu ubiegłego roku w trakcie kontroli dokumentów kobiety oraz dwóch mężczyzn, uwagę funkcjonariusza Straży Granicznej z Rzeszowa-Jesionki zwrócił ich ubiór. Kobieta miała długą, obszerną spódnicę, a mężczyźni szerokie, zimowe kurtki. Już wkrótce okazało się, że mężczyźni ubrani są w specjalne, uszyte na miarę kamizelki z papierosowym wkładem, a kobieta w "papierosową halkę". Łącznie, z tych specyficznych kreacji funkcjonariusze wyjęli 307 paczek papierosów bez akcyzy.

Straż Graniczna w 2014 roku

Według danych Komendy Głównej Straży Granicznej, funkcjonariusze w 2014 r. ujawnili przemyt o łącznej wartości 189 056 725 zł. Łącznie granice zewnętrzną UE w Polsce przekroczono 43 547 679 razy. Dziś w strukturze SG znajduje się 8 oddziałów (Morski, Warmińsko-Mazurski, Podlaski, Nadbużański, Bieszczadzki, Śląsko-Malopolski, Nadodrzański i Nadwiślański), 3 ośrodki szkolenia (w Kętrzynie, Koszalinie i Lubaniu) oraz Karpacki Ośrodek Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu. Strażnicy ochraniają granicę lądową RP o długości ponad 3,5 tysiąca km, a odprawy graniczne prowadzą na 71 przejściach granicznych: 19 drogowych, 14 kolejowych, 1 rzecznym, 18 morskich i 19 lotniczych. W szeregach SG pełni służbę ok. 15 tys. funkcjonariuszy.

Informacja Prasowa
Departament Komunikacji Społecznej
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.