Facebook Google+ Twitter

"Papierowy żołnierz". Rosyjskie kino na najwyższym poziomie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-11-13 13:46

Tytuł filmu Alekseja Germana Mł. nawiązuje do piosenki Bułata Okudżawy o odważnym żołnierzu, który nie zdając sobie sprawy, że jest jedynie papierową zabawką, ginie wchodząc w ogień.

 / Fot. PlakatRaz pewien żołnierz sobie żył,

odważny i zawzięty,
 lecz cóż?
zabawką tylko był,

z papieru był wycięty.

Choć zmieniać świat i zwalczać zło

niezmiennie był gotowy,

lecz nad łóżeczkiem wisiał, bo…

tylko był papierowy

- "Piosenka o papierowym żołnierzyku", Bułat Okudżawa

Jest rok 1961. Imperium radzieckie marzy o wysłaniu w przestrzeń kosmiczną pierwszego przedstawiciela rodzaju ludzkiego. Bajkonur pracuje pełną parą - to właśnie stąd, już niedługo, Jurij Gagarin poleci w kosmos. Pracownik kosmodromu, doktor Danił Pokrowski, czuwa nad zdrowiem młodych radzieckich lotników. Jest całkowicie zaangażowany w powodzenie misji.

Odliczanie tygodni do startu trwa, a żonaty Daniel nagle wdaje się w romans. W tym samym czasie jeden z kadetów pali się żywcem podczas testu w komorze. Oba światy Daniła zaczynają się walić. Jest rozdarty pomiędzy chęcią ratowania siebie, a powinnością wobec kraju…

Film łączy ze sobą stylowe odtworzenie realiów epoki, solidnie poprowadzoną fabułę oraz autorską refleksję nad post-stalinowską Rosją.

Reżyser o filmie:

"Zawsze chciałem odtworzyć, zrekonstruować lata 60-te, gorący czas dla ZSRR. To był czas walki z przezwyciężeniem pozostałości stalinowskiego reżimu oraz czas wielkich i romantycznych wyzwań. „Papierowy” to film o tym, jak łatwo zniszczyć delikatny i kruchy mechanizm jakim jest człowiek. To film o sile idei i o tym jak, choć są słuszne, potrafią doprowadzić do ludzkiego cierpienia i „śmierci” duszy. Film pokazuje drugą, ciemną stronę wielkich osiągnięć. Wahania Daniela, głównego bohatera, wynikają z rozdarcia między wartością ludzkiego życia, a służbą ojczyźnie".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.