Facebook Google+ Twitter

Papieski filatelista

Współautorzy: Barbara Podgórska

Ma pierwszy znaczek na świecie wydany z wizerunkiem Jana Pawła II. Ma też ostatni, wydany za czasów jego pontyfikatu. Ma wszystkie znaczki pocztowe związane z wielkim papieżem, Polakiem. Poza tym ma znaczki ze wszystkimi papieżami.

Logo PZF Ruda Śląska / Fot. A. PodgórskiW Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej-Kochlowicach otwarto wystawę filatelistyczną pt. "Papież Jan Paweł II". Stanowiła ona ważny element obchodów Dnia Patrona Szkoły i zbiegła się z 10 rocznicą utworzenia Gimnazjum nr 10 noszącego też imię papieża.

Przywieszka papieska / Fot. A. Podgórski- To bardzo interesująca ekspozycja - twierdzi dyrektor ZSO Nr 3 im. Jana Pawła II, Rafał Otręba. - Przychodzą oglądać ją nie tylko uczniowie nie tylko naszej szkoły, a także liczni mieszkańcy Kochłowic. Trzydzieści sześć ekranów wystawienniczych, każda z 16 kartami, to zaledwie część ogromnej kolekcji tematycznej zgromadzonej przez Andrzeja Nowaka, szefa katowickiego okręgu Polskiego Związku Filatelistów. Sześćdziesiąt innych plansz na razie zostawił w domu. Ale i te, wystawione podczas wernisażu, stanowią unikatową, "pocztową" dokumentację dzieła niezwykłego człowieka i niezwykłego pontyfikatu. Od pierwszego znaczka wydanego przez pocztę Gabonu do ostatniego wyemitowanego za życia Karola Wojtyły. Świadectwo 103 (104, albo 105, zależy kto i co liczy!) pielgrzymek papieża do różnych krajów świata, jego obecności w najważniejszych wydarzeniach światowych i doniosłych dokonań.

Jadwiga Ostraszewska - prezes Zarządu Oddziału PZF w Rudzie Śląskiej podkreśla że szczególnie cenny jest bogaty zbiór maksimafiliów, czyli walorów posiadających przynajmniej 3 elementy zgodne tematycznie, znaczek z papieżem, datownik z papieżem i taki sam motyw graficzny – czyli z papieżem - na kopercie albo karcie pocztowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Marek Słowiński
  • Marek Słowiński
  • 24.10.2010 14:13

Od 1964r interesuję się filatelistyką.Przez te lata uzbierało się tego,obecnie starąm się aby w mojej kolekcji były znaczki z JANEM PAWŁEM II.Jest to wprost niemożliwe,aby wejść w posiadanie wsztstkich pozycji.Szukam filatelistów zainteresowanych ewentualną wymianą znaczków.Posiadam dużo powtarzających się pozycji tak POLSKICH jak i zagranicznych.Podaję adres do korespondencji marek.slowinski@interia,pl Pozdrawiam filatelistów z Całego Świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.10.2009 20:08

Zebrać wszystkie walory filatelistyczne związane z Papieżem Polakiem można porównać z nabieraniem wody za pomocą kosza wiklinowego. Nawet autorzy liczących się w świecie filatelistycznym katalogów Zumsteina, do dziś dnia mają problem ze skompletowaniem pełnych danych na temat znaczków pocztowych na których umieszczony jest wizerunek Jana Pawła II. Co jakiś czas wydają uzupełnienia. Wiem, gdyż jestem na bieżąco w tej dziedzinie, poza tym nawet w Polsce ceny bloków z Papieżem osiągały strasznie wysokie ceny. Faktem jest, że filatelistyka w Polsce już umiera, wraz ze starym pokoleniem... Ale miło czytać o tym, że są jeszcze ludzi którzy się tym interesują. Od filatelisty 5* :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.