Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25045 miejsce

Papieski kamerdyner Paolo Gabriele skazany. Trafi do więzienia?

Paolo Gabriele – człowiek wielkiego szacunku, jakim obdarzył go papież Benedykt XVI, mianując swoim kamerdynerem, czyli "zarządcą dworu i dóbr papieskich" – dopuścił się wielkiego grzechu. Za kradzież dokumentów czeka go 1,5 roku więzienia.

Tocząca się w błyskawicznym tempie rozprawa przed sądem w Watykanie, w sprawie papieskiego kamerdynera, Paolo Gabriele, po czterech rozprawach zakończyła się. Paolo Gabriele, za kradzież tajnych dokumentów z papieskich apartamentów, został skazany na 3 lata więzienia. Sąd zmniejszył karę o połowę. Karę zmniejszono, wszak prokurator żądał dla majordomusa (staropolski - "starszy domu") Benedykta XVI, Paolo Gabriele, trzech lat więzienia. Ostatecznie kamerdyner spędzi za kratkami jedynie 1,5 roku, gdyż sąd wziął pod uwagę jego "wcześniejsze zasługi dla Kościoła".

Były kamerdyner, przed ogłoszeniem wyroku przez sąd watykański powiedział, że nie czuje się złodziejem. Wyraził przekonanie, że działał wyłącznie "powodowany głęboką miłością do Kościoła Chrystusa i jego widzialnego przywódcy" - wyjaśniał publicznie Paolo Gabriele. Mecenas Cristiana Arru, obrończyni Paolo Gabriele, wyraziła zadowolenie z wyroku. Decyzję watykańskiego sądu nazwała "wyważoną".

Mecenas Cristiana Arru dziennikarzom wyjaśniła, że po zapoznaniu się wraz ze swym klientem z uzasadnieniem wyroku postanowi, czy będzie złożona od niego apelacja. Na razie - przed nadesłaniem uzasadnienia postanowiono, że kamerdyner ma odbywać karę w areszcie domowym – podaje serwis rmf24.

Watykaniści są przekonani, że apelacja będzie zbyteczna, bo Benedykt XVI wkrótce podejmie decyzję o ułaskawieniu swego byłego kamerdynera. "Kamerdyner zniknie i będzie wiódł gdzieś spokojne życie" - mówi watykanista, Philip Pullella. Gdy rzeczywiście tak się stanie jedyną karą, jaka go dotknie, będzie zakaz powrotu do pracy w papieskim apartamencie. Nie został on formalnie z niej zwolniony i nadal pobiera pensję w wysokości około 2 tysięcy euro miesięcznie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.